Waszczykowski precyzuje słowa o obniżeniu zasiłków dla Polaków w Wielkiej Brytanii. „To zabawa w głuchy telefon”

Szef polskiego MSZ precyzuje swoje słowa z wywiadu dla Reutera. Jak relacjonowała agencja minister Witold Waszczykowski zadeklarował, że Polska będzie otwarta na kompromis z Wielką Brytanią w sprawie ograniczeń świadczeń dla imigrantów w zamian za poparcie Londynu dla zwiększenia obecności NATO w Europie Środkowej. – Nie ma takiej umowy. Problem polega na tym, że ten duży, wielowątkowy wywiad jest potem streszczany przez agencję. I to jest zabawa w głuchy telefon – podkreślił.

Waszczykowski: Polska otwarta na kompromis z Wielką Brytanią ws. ograniczeń świadczeń dla imigrantów w zamian za bazy NATO

Polska będzie otwarta na kompromis z Wielką Brytanią w sprawie ograniczeń świadczeń dla imigrantów – deklaruje minister spraw zagranicznych Witold...

zobacz więcej

Waszczykowski podkreślał w rozmowie z TVP Info, że przekazał brytyjskiemu rządowi, że nie zgadza się na „segregację” na obywateli Wielkiej Brytanii i przyjezdnych z innych krajów UE. Jak przypomniał, jest to wbrew unijnym zapisom traktatowym.

– Nie ma takiej umowy. Reuters bardzo precyzyjnie zacytował, że nie zgadzamy się na łączenie [kompromis ws. imigrantów w zamian za zwiększenie obecności NATO – przyp. red.]. Problem polega na tym, że ten duży, wielowątkowy wywiad jest potem streszczany przez agencję. I to jest zabawa w głuchy telefon – podkreślił szef MSZ.

Waszczykowski zaznaczył, że nie protestowałby wobec obniżenia świadczeń socjalnych dla Polaków tylko w przypadku, gdyby rząd w Londynie zdecydował się na ich obniżenie także dla wszystkich Brytyjczyków. – Może się tak zdarzyć, że rząd Wielkiej Brytanii zdecyduje się na ograniczenie tych zasiłków. Jeśli będzie to organicznie dla wszystkich mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, no to my nie mamy możliwości ingerowania – mówił Waszczykowski na antenie TVP Info.

Szef MSZ zaznaczył, że Polska przygotowuje własny program dla emigrantów. – Naszą odpowiedzią jest nasz program wsparcia dla dzieci polskich – to jest to „500 plus”. Nasz program zawiera także stopniowe podnoszenie płac w Polsce, aby zachęcić ludzi do powrotu i zniechęcić do wyjazdu – podkreślił.

Waszczykowski dla „Bilda” broni decyzji ws. mediów i TK. „Chcemy tylko wyleczyć nasz kraj z kilku chorób”

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski w rozmowie z niemieckim „Bildem” odrzuca zarzuty wysuwane przez Komisję Europejską pod adresem polskiego...

zobacz więcej

Waszczykowski o wywiadzie dla „Bilda”

Szef polskiego MSZ odniósł się też do rozmowy z niemieckim „Bildem”, w którym odrzucił zarzuty wysuwane przez Komisję Europejską pod adresem polskiego rządu w związku ze zmianami w polskich mediach i w Trybunale Konstytucyjnym. Minister skrytykował w nim wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który domagał się informacji na temat planowanych zmian w mediach publicznych. Teraz podtrzymał swoje stanowisko.

– Osoba, która jeszcze się nie zapoznała z naszym prawodawstwem nie może się wypowiadać, nie może nas już karcić, krytykować. W tym kontekście uważam, że to jest niestosowne – powiedział Waszczykowski.

– Będziemy sobie to wszystko wyjaśniać. Zapraszamy komisarzy do Polski. Niech zapoznają się jak wyglądała sytuacja przez ostanie lata. Chętnie pokażemy, jak wyglądały programy dotyczące sytuacji politycznej, kto był zapraszany. I wtedy po zdobyciu takiej wiedzy, bardzo chętnie wysłuchamy opinii jednego czy drugiego komisarza – dodał szef dyplomacji.

teraz odtwarzane
Waszczykowski o wywiadzie dla „Bilda”

MSZ: nie wprowadziliśmy Komisji Weneckiej w błąd ws. ustawy o Trybunale

„MSZ zaprzecza bezpodstawnym informacjom podawanym przez niektóre media na temat rzekomego wprowadzenia w błąd Komisji Weneckiej. Pismo MSZ do...

zobacz więcej

Waszczykowski tłumaczy się z „rowerzystów i wegetarian”

Minister w wywiadzie dla „Bilda” podał też przykład mediów, które – jego zdaniem – reprezentują „lewicowy koncept polityczny” i nie mając nic wspólnego z tradycyjnymi polskimi wartościami. – Poprzedni rząd realizował tam określony lewicowy program. Tak jakby świat według marksistowskiego wzorca musiał automatycznie rozwijać się tylko w jednym kierunku – nowej mieszaniny kultur i ras, świata złożonego z rowerzystów i wegetarian, którzy używają wyłącznie odnawialnych źródeł energii i walczą ze wszelkimi przejawami religii. To ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi polskimi wartościami – tłumaczył.

Teraz na antenie TVP Info rozwinął swoją myśl. – To jest gazeta o lżejszym podejściu do życia, coś w rodzaju naszego „Faktu” . To jest oczywiście żart. To odniesienie się do próby tworzenia nowego społeczeństwa – tłumaczył na antenie. Proszę zobaczyć, czy dziś przy temperaturze minus 15 można coś tym rowerem zrobić – pytał retorycznie.

Waszczykowski odniósł się też do artykułu Łukasza Warzechy dla „Rzeczpospolitej” o tym jak „ideologicznie jest rozwijane centrum Warszawy”. – Właśnie po to, aby zniechęcić ludzi do wjazdu samochodem, zmniejszane są ulice, powiększane chodniki, stawiane słupki. Nie wszystko w życiu załatwi się rowerem – argumentował.

teraz odtwarzane
Waszczykowski tłumaczy się z „rowerzystów i wegetarian”

źródło:
Zobacz więcej