Optymistyczne prognozy analityków. PKB wspomoże program Rodzina 500+

PKB ma rosnąć (fot. flickr.com/ Dariusz Gąszczyk)

Dzięki wzrostowi płac i programowi Rodzina 500+ polski PKB w 2016 r. będzie rósł coraz szybciej – szacują eksperci, na których powołuje się „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gospodarka urosła w trzecim kwartale o 3,5 proc. Spadają natomiast ceny

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunki dotyczące rozwoju gospodarki. Według danych urzędu w trzecim kwartale 2015 roku PKB wzrósł ponad 3...

zobacz więcej

Według prognoz dziennika PKB będzie rósł w każdym kwartale o 3,4-3,8 proc. i będzie nieznacznie wyższy niż w 2015 roku.

Zdaniem głównej ekonomistki Raiffeisen Bank Polska Marty Petki-Zagajewskiej środki z programu Rodzina 500+ zostaną wykorzystane „na konsumpcję, a nie na oszczędności”, co przyczyni się do wzrostu PKB w 2016 roku, mimo niższego tempa wzrostu inwestycji oraz mniejszego wkładu handlu zagranicznego.

Dobra sytuacja

Jak dodaje specjalista Societe Generale w Polsce Jarosław Janecki, na wzrost konsumpcji wpłynie także dobra sytuacja na rynku pracy.

Eksperci gazety prognozują, że inflacja w 2016 r. nie wzrośnie do 1,7 proc., jak przewiduje Ministerstwo Finansów, a wyniesie ok. 0,6 proc.

10 na 17 ankietowanych przez gazetę instytucji finansowych spodziewa się w nowym roku obniżenia stóp procentowych, a pozostali nie przewidują zmian, mimo że wcześniej prognozowano ich podniesienie.

źródło:
Zobacz więcej