RAPORT

Pogarda

Waszczykowski dla „Bilda” broni decyzji ws. mediów i TK. „Chcemy tylko wyleczyć nasz kraj z kilku chorób”

Posłowie PiS w trakcie pierwszego czytania poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Posłowie PiS w trakcie pierwszego czytania poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski w rozmowie z niemieckim „Bildem” odrzuca zarzuty wysuwane przez Komisję Europejską pod adresem polskiego rządu w związku ze zmianami w polskich mediach i w Trybunale Konstytucyjnym.

Polskie Radio protestuje przeciw ustawie medialnej. Co godzinę hymn Polski i „Oda do radości”

To ma być symboliczny protest Polskiego Radia przeciw zapisom ustawy medialnej, przyjętej w ostatnich godzinach przez Sejm i Senat. Od godz. 5 rano...

zobacz więcej

– Chcemy tylko wyleczyć nasz kraj z kilku chorób, aby mógł ponownie wyzdrowieć – powiedział Waszczykowski, uzasadniając zmiany w mediach publicznych.

– Poprzedni rząd realizował tam (w mediach) określony lewicowy program. Tak jakby świat według marksistowskiego wzorca musiał automatycznie rozwijać się tylko w jednym kierunku - nowej mieszaniny kultur i ras, świata złożonego z rowerzystów i wegetarian, którzy używają wyłącznie odnawialnych źródeł energii i walczą ze wszelkimi przejawami religii. To ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi polskimi wartościami – wyjaśnił szef polskiej dyplomacji.

„To, co porusza większość Polaków” na pierwszym miejscu

Minister podkreślił, że PiS stawia na pierwszym miejscu „to, co porusza większość Polaków – tradycję, świadomość historyczną, umiłowanie ojczyzny, wiarę w Boga i w normalne życie rodzinne pomiędzy mężczyzną a kobietą”. Jak dodał, w okresie Bożego Narodzenia „świętujemy ciągle jeszcze narodziny Jezusa”, co jest „szokiem” dla wierzących w postęp przeciwników rządzącej w Polsce formacji.

Waszczykowski bronił też działań podjętych przez nowy rząd wobec Trybunału Konstytucyjnego. – Istniejący TK nie jest instancją niezależną. Jest politycznie ukierunkowaną instytucją, która dotychczas oceniała ustawy według politycznych kryteriów – powiedział. Dodał, że Donald Tusk jako premier nie zrealizował 48 orzeczeń TK. – Wtedy żaden unijny polityk nie protestował – zauważył minister. Jego zdaniem TK po reformie jest bardziej demokratyczny.

Waszczykowski: Polska otwarta na kompromis z Wielką Brytanią ws. ograniczeń świadczeń dla imigrantów w zamian za bazy NATO

Polska będzie otwarta na kompromis z Wielką Brytanią w sprawie ograniczeń świadczeń dla imigrantów – deklaruje minister spraw zagranicznych Witold...

zobacz więcej

Waszczykowski ostro skrytykował wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, który 30 grudnia wysłał do niego oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry list ws. projektu tzw. ustawy medialnej.

„Ten list bardzo mnie zdziwił”

– Ten list bardzo mnie zdziwił – powiedział minister. – Urzędnik UE, który objął urząd dzięki politycznym stosunkom, pisze do demokratycznie wybranego rządu. Skąd rości sobie do tego prawo? – pyta szef MSZ i dodaje: „Pan Timmermans nie jest dla mnie uprawnionym (posiadającym legitymację) partnerem”.

Timmermans w piśmie do ministrów Waszczykowskiego i Ziobry prosił o jak najszybsze przedstawienie Komisji Europejskiej informacji dotyczących projektu ustawy i wykazanie, jak przepisy unijne, mówiące o konieczności promowania pluralizmu w mediach, były uwzględniane w przygotowywaniu tego projektu.

Wypowiedź Waszczykowskiego została opublikowana w niedzielę w internetowym wydaniu „Bilda” w ramach większego tekstu poświęconego sytuacji w Polsce.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej