RAPORT

Pogarda

Polskie Radio protestuje przeciw ustawie medialnej. Co godzinę hymn Polski i „Oda do radości”

Polskie Radio zaczęło protest (fot. flickr.com/ John (Miś) Beauchamp)
Polskie Radio zaczęło protest (fot. flickr.com/ John (Miś) Beauchamp)

Najnowsze

Popularne

To ma być symboliczny protest Polskiego Radia przeciw zapisom ustawy medialnej, przyjętej w ostatnich godzinach przez Sejm i Senat. Od godz. 5 rano serwisy informacyjne w 1. programie PR poprzedzane są naprzemiennie „Mazurkiem Dąbrowskiego” i „Odą do radości”. O proteście poinformował „Rzeczpospolitą” dyrektor Jedynki Kamil Dąbrowa.

Hymny Polski i Unii Europejskiej mają być emitowane naprzemiennie przez cały dzień. Wyjątkami będzie samo południe i północ. O godz. 12 usłyszymy tradycyjnie hejnał z wieży mariackiej w Krakowie, a o godz. 24 radio zagra piosenkę z Kabaretu Starszych Panów „Już czas na sen”.

W tej ostatniej Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski śpiewają m.in.: „Dobranoc Ojczyzno kochana, niech Ci się przyśnią pogodni, zamożni Polacy, że luźnym zdążają tramwajem, wytworną konfekcją okryci i darzą uśmiechem się wzajem”.

Według Dąbrowy protest ma trwać „tak długo, jak to będzie możliwe”.

Senat zatwierdził w czwartek bez poprawek nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Za głosowało 57 senatorów, przeciw było 23 senatorów, a dwóch wstrzymało się od głosu. Nowelizacja zakłada między innymi, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie będzie już miała wpływu na powoływanie członków rad nadzorczych i zarządów publicznych nadawców. Znika zapis, że zmiana statutu spółek medialnych wymaga zgody KRRiT.

Do czasu pełnej przemiany mediów publicznych w narodowe, rolę Rady przejmie minister skarbu. To on powoła i odwoła członków zarządów i rad nadzorczych. Ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej