RAPORT

Wojna na Ukrainie

Bill Cosby przed sądem za molestowanie seksualne. Grozi mu 10 lat więzienia

Amerykański komik Bill Cosby, któremu od lat wiele kobiet zarzuca, że molestował je seksualnie, został w środę formalnie postawiony w stan oskarżenia za takie przestępstwo. Stawił się przed sądem w mieście Elkins Park w Pensylwanii.

Bill Cosby przyznał się: kupował tabletki usypiające dla kobiet, z którymi chciał uprawiać seks

zobacz więcej

Cosby nie ustosunkował się do postawionych mu zarzutów. Sędzia zwolnił go za kaucją w wysokości 1 miliona dolarów. Komik nie wygłosił żadnego publicznego oświadczenia po opuszczeniu gmachu sądu.

Jeśli 78-letni Cosby zostanie uznany za winnego, będzie mu grozić do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Sprawa po latach wraca na wokandę

Oskarżenie dotyczy wydarzeń z 2004 roku. Prokuratura zarzuca Cosby'emu, że w swoim domu dopuścił się napaści seksualnej. Kobietę, która była jego ofiarą, miał zniewolić winem i środkami farmakologicznymi tak, że nie była w stanie stawiać oporu.

Dziesięć lat temu Cosby przyznał pod przysięgą, że „miał kontakt seksualny” z ową kobietą, byłą pracownicą uniwersytetu Temple, Andreą Constand. Cosby studiował na tej uczelni, a później był członkiem jej rady powierniczej. Komik utrzymywał wtedy, że do kontaktu seksualnego z Constand doszło za obopólną zgodą.

„To ohydny człowiek”. Kolejne kobiety oskarżają Billa Cosby'ego o gwałt

– Był gwiazdą, był Billem Cosbym – wyrzuciłam to z pamięci aż do czasu, kiedy inne kobiety zaczęły o tym mówić – mówi czterdziestoletnia Sunni...

zobacz więcej

Tamten proces, wytoczony przez Constand, zakończył się ugodą, na mocy której Cosby wypłacił powódce nieujawnioną sumę pieniędzy. Prokuratura odmówiła wtedy oskarżenia komika. Obecnie twierdzi, że do sprawy wróciła, ponieważ ma wiele nowego materiału dowodowego. Zarzuty postawiono nieomal w ostatniej chwili – za kilka tygodni sprawa przedawniłaby się po 12 latach.

„Podawał środki usypiające i molestował”

W ostatnich latach ponad 40 kobiet oskarżyło Cosby'ego, że podawał im środki usypiające i molestował je seksualnie. Żadna jednak nie wystąpiła formalnie na drogę sądową.

Cosby znany jest głównie z roli dr. Cliffa Huxtable'a, którego kreował w serialu „The Cosby Show” w latach 80. i 90. ub. wieku. Jednak w ub. roku jego kariera, częściowo z powodu tych oskarżeń, załamała się. Stacje telewizyjne wycofały się z projektów widowisk i seriali z jego udziałem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej