Departament Stanu USA o TK: jesteśmy pewni polskiej demokracji

Amerykański Departament Stanu wyraził opinię na temat sytuacji w Polsce. Chodzi przede wszystkim o wydarzenia związane z pracami parlamentu nad nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Głos w tej sprawie na konferencji prasowej w Waszyngtonie zabrał rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner, odpowiadając na pytania polskiego dziennikarza.

Kopacz w TVP Info: Trybunał Konstytucyjny powinien rozpatrzeć naszą skargę w pierwszej kolejności

– Jestem przekonana, że nie znajdzie tych pieniędzy na każdy rok. Tym bardziej, że nie spełnia swoich obietnic. Nic nie wiadomo na temat...

zobacz więcej

Mark Toner był znakomicie zorientowany w temacie. Na początku podkreślił, że Stany Zjednoczone i Polska pozostają w bardzo bliskich stosunkach, a dodatkowo nasze państwo jest szanowanym członkiem NATO. Odnosząc się do ostatnich działań rządu i dominującej w parlamencie partii powiedział, że w Waszyngtonie zwrócono uwagę na kroki legislacyjne podjęte wobec Trybunału Konstytucyjnego.

Mark Toner zaznaczył, że rozmowy prowadzone na ten temat to część relacji z Polską. Dodał, że jest pewien siły polskiej demokracji i zdolności Polaków do rozwiązywania wszelkich problemów zgodnie z demokratycznymi zasadami.

Szczyt NATO w Warszawie nie jest zagrożony

Rzecznik Departamentu Stanu zapewnił też, że nie ma możliwości, aby przyszłoroczny szczyt państw NATO nie odbył się w Warszawie. Nie ma również mowy o tym, aby prezydent Barack Obama, ze względu na ostatnie wydarzenia, unikał w spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

źródło:
Zobacz więcej