Kopacz w TVP Info: Trybunał Konstytucyjny powinien rozpatrzeć naszą skargę w pierwszej kolejności

– Słyszałam w czasie kampanii jak pełne teczki projektów były gotowe, ja mam wrażenie, że jedyne teczki jakie miała pani premier Szydło, to teczki z nazwiskami osób, które już przebierały nogami by przejąć odpowiednie stanowiska – mówiła w programie „Dziś wieczorem” była premier Ewa Kopacz na temat m.in. projektu budżetu na 2016 roku. Pytana o to kto powinien zostać szefem PO odpowiedziała, że Tomasz Siemoniak.

We wtorek w Sejmie trwała ostra dyskusja nad budżetem na 2016 rok. Podczas gdy rząd chwalił jego założenia, opozycja, czyli Kukiz, PO oraz Nowoczesna zarzucały, że nie realizuje on wielu obietnic wyborczych. PO zapowiedziała, że złoży wniosek o odrzucenie projektu budżetu w pierwszym czytaniu.

– Słuchałam wystąpienia pani premier i nie usłyszałam ani jednego konkretu, usłyszałam te same hasła, które słyszałam w kampanii. Słyszałam jak wszyscy przeszkadzają by uchwalić ustawę „500+”, przy czym tej ustawy parlament nie widział, jest w konsultacjach i będzie jeszcze dziesięć razy zmieniana – mówiła Kopacz.

Ostatnie posiedzenie Sejmu w tym roku. Na początek budżet [RELACJA]

Minister finansów Paweł Szałamacha przedstawił w Sejmie założenia ustawy budżetowej na przyszły rok.

zobacz więcej

„Jestem przekonana, że nie znajdzie tych pieniędzy”

Zwróciła uwagę, że warto pamiętać o tym, że ustawa ta będzie trwałym wydatkiem przez kilka kolejnych lat.

– Jestem przekonana, że nie znajdzie tych pieniędzy na każdy rok. Tym bardziej, że nie spełnia swoich obietnic. Nic nie wiadomo na temat podwyższonej kwoty wolnej od podatku, darmowych lekach dla emerytów powyżej 75. roku życia, czy obniżce CIT-u, o których mówiono dla małych i średnich przedsiębiorców, czy obniżce VAT-u. Te obietnice są bardzo płynne – mówiła.

Dodała, że z zaskoczeniem słuchała premier Beaty Szydło, która mówiła, że chce spełniać oczekiwania obywateli. – My też chcemy żeby oni spełniali oczekiwania obywateli, tylko niech w końcu przyniosą te projekty – powiedziała. – Słyszałam w czasie kampanii jak pełne teczki projektów były gotowe, ja mam wrażenie, że jedyne teczki jakie miała pani premier Szydło, to teczki z nazwiskami osób, które już przebierały nogami by przejąć odpowiednie stanowiska.

teraz odtwarzane
„Trybunał Konstytucyjny powinien rozpatrzeć naszą skargę w pierwszej kolejności”

Platforma skarży ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. „Na śmietnik historii”

zobacz więcej

PiS chciał doprowadzić do paraliżu TK

W programie poruszona została również sprawa skargi złożonej przez PO. Politycy tej partii zaskarżyli nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym do TK.

Zwrócenie się do Trybunału w sprawie nowelizacji PO uzasadnia między innymi tym, że „tryb pracy ustawodawczej przewidziany konstytucją i Regulaminem Sejmu został wielokrotnie przez PiS naruszony”.

Czy według nowych zasad, które zakładają m.in., że terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu, skarga PO powinna być rozpatrywana jako pierwsza? - pytała prowadząca.

– Trybunał Konstytucyjny powinien rozpatrzeć naszą skargę w pierwszej kolejności – mówiła. Dodała, że jej zdaniem PiS ma mandat do rządzenia, ale nie do paraliżowania instytucji, które stoją na straży praw obywatelskich.

– PiS chciał doprowadzić do paraliżu Trybunału Konstytucyjnego. Gdyby było inaczej, zaprzysiężono by tamtych trzech sędziów i wybrano dwóch nowych i nie byłoby paraliżu – tłumaczyła.

Skrytykowała również prezydenta. – Powinien stać na straży konstytucji, a wykonuje polecenia partyjne, jest zwolennikiem PiS-u, jest niesamodzielny, próbuje zaskarbić sobie uśmiech i wdzięczność pana prezesa, wykonując jego polecenia. Zachowuje się jakby to prawo było mu kompletnie obce – mówiła.

Kopacz zapytana kto powinien objąć stanowisko szefa PO, odpowiedziała, że Tomasz Siemoniak. – Jestem przekonana, że wybory wygra Tomasz Siemoniak. Partii jest potrzebna koncentracja na robocie, a nie na wewnętrznych problemach – powiedziała.

źródło:
Zobacz więcej