RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„PiS ma plan działań tylko na rok”. Petru nie wierzy w realizację planów rządu

– Kwota wolna od podatku nie wchodzi w 2016 roku, bo nie ma na nią pieniędzy, 500 złotych na dziecko wchodzi w połowie roku, bo nie stać ich (rządu – przyp. red.), żeby przez cały rok były te pieniądze wypłacane – stwierdził w programie „Gość poranka” w TVP Info Ryszard Petru przed wtorkową dyskusją w Sejmie o budżecie. Lider Nowoczesnej dowodził, że PiS „ma plan działań tylko na rok”.

Sejm dokłada ustawę o policji i prawdopodobnie medialną. Oprócz tego w planach budżet, podatek bankowy i sześciolatki

Posłowie zbiorą się na zaplanowanym na jeden dzień posiedzeniu, podczas którego m.in. odbędzie się pierwsze czytanie projektu budżetu na 2016 r....

zobacz więcej

Petru uważa, że Prawo i Sprawiedliwość działa na krótką metę. – Cały plan działań Jarosława Kaczyńskiego jest tylko na rok, czyli: przejąć prokuraturę, zawiesić konstytucję, złapać tych co chcemy złapać, powsadzać, osądzić, dokonać zemsty, a potem już wszystko jedno – przekonywał na antenie TVP Info.

Lider Nowoczesnej nie wie, skąd się bierze taki pośpiech w działaniach koalicji rządzącej. Uważa, że PiS chce „jakieś sprawy pozałatwiać”, ma to mieć związek z rzekomą zemstą Jarosława Kaczyńskiego, ale nie potrafił powiedzieć, na kim prezes PiS chce się mścić.

Totalna inwigilacja

– Oni mówią niby o dobrej zmianie, ale tej dobrej zmiany nie robią – Mariusz Kamiński ułaskawiony, zawieszona konstytucja poprzez zrobienie z Trybunału Konstytucyjnego atrapy, totalna inwigilacja Polaków i teraz ma pojawić się ustawa medialna, która zmieni media w jedynie słuszne – zaznaczył.

Zdaniem Petru zmiany idą w takim tempie, że wkrótce nie tylko w koalicji rządzącej, ale nawet w samym PiS-ie powinien nastąpić rozłam. – Jest cała masa sensownych ludzi, którzy mają inne poglądy od moich, ale są sensowni, rozsądni i wiedzą, że to łamanie prawa będzie już historyczne. Widziałem, że nie wszyscy byli w stanie bić brawo w momencie kiedy ogłaszana była informacja (o przegłosowaniu ustawy o TK – przyp. red.). Ta większość jest bardzo krucha – ocenił.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o TK. „Uważam, że przyczynia się do wzmocnienia pozycji i sytuacji Trybunału”

– Nowela ta wprowadza Trybunał Konstytucyjny na orzekanie kierowane wyłącznie względami prawnymi – tak prezydent Andrzej Duda uzasadniał swoją...

zobacz więcej

Najlepsze standardy

We wtorek Nowoczesna zamierza złożyć własny projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. – Chcemy pokazać, jak powinna wyglądać dobra ustawa o Trybunale Konstytucyjnym. Po pierwsze to nie musi być tak, że zawsze musi być pełen skład orzekający. Po drugie może być inna grupa osób zgłaszających sędziów do Trybunału. Po trzecie jesteśmy zwolennikiem tego, żeby te osoby, które będą zgłaszane, były przegłosowywane większością dwóch trzecich głosów w Sejmie – wyliczał Petru.

– To są propozycje, które uwzględniają najlepsze standardy światowe. Na świecie wymyślono parę dobrych rozwiązań i trudno, żeby za każdym razem wymyślać coś innego. Proch wymyślił prezydent Andrzej Duda, sugerując że szybciej będzie procedowana ustawa przez Trybunał Konstytucyjny, jak będą się nią zajmować w kolejności zgłoszeń. To jest nieprawda – argumentował.

Krótsza kadencja?

Petru zdaje sobie sprawę, że Prawo i Sprawiedliwość odrzuci projekt jego ugrupowania w pierwszym czytaniu. – Większość projektów, które będziemy zgłaszać, prawdopodobnie będzie odrzucana w pierwszym czytaniu. Nie chciałbym mieć sytuacji, że na koniec – nie kadencji, bo kadencja zapewne będzie krótsza – bycia w opozycji ktoś zarzuci: a wy nic nie zrobiliście. Temat jest ważny, musimy do niego wracać i nie dać PiS-owi powiedzieć, że wszystko jest posprzątane, bo zamiast posprzątania mamy olbrzymi bałagan – podkreślił.

Według lidera Nowoczesnej konstytucja „przestała chronić Polaków”. – Konstytucja jest ta sama, ale w wielu aspektach nie działa. Parlament może teraz przegłosować niekonstytucyjne ustawy i dopiero po tym, jak PiS odda władzę, będzie możliwe sprawdzenie, czy to było zgodne z konstytucją – przyznał Petru.


OBEJRZYJ CAŁE WYDANIE „GOŚCIA PORANKA” Z RYSZARDEM PETRU”

źródło:
Zobacz więcej