Zagłosowaliśmy na sportowca roku. Lewandowski o włos przed Włodarczyk

Robert Lewandowski wygrał w naszym głosowaniu (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Choć za nami rok bez igrzysk olimpijskich i wielkiej piłkarskiej imprezy, to i tak nasi reprezentanci jak zwykle nie zawodzili na sportowych arenach i wybór tego najlepszego nie był łatwy... Dziennikarze portalu tvp.info i TVP Info wybrali kapitana piłkarskiej reprezentacji Polski Roberta Lewandowskiego Sportowcem Roku 2015. Nasza redakcja zagłosowała w 81. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i Telewizji Polskiej na 10 najlepszych sportowców Polski i wybrała najlepszą według nas dziesiątkę. Zobaczcie, kto się w niej znalazł.

Zagłosowaliśmy na sportowca roku! Górą Zbigniew Bródka

To był najlepszy dla polskiego sportu rok w XXI wieku, a nasi reprezentanci w wielu dyscyplinach osiągali historyczne wyniki. Dlatego nie było...

zobacz więcej

Walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca między Robertem Lewandowskim a mistrzynią świata i rekordzistką świata w rzucie młotem Anitą Włodarczyk. Pierwszy raz w naszym redakcyjnym głosowaniu zdarzyło się, że dwóch sportowców zgromadziło tyle samo punktów. Miano tego najlepszego przyznaliśmy jednak „Lewemu”, ponieważ więcej razy był wskazywany przez naszych dziennikarzy na pierwszym miejscu.

Jak głosowaliśmy?

Ogółem pięciu nominowanych dostało w głosowaniu „dziesiątki” za pierwsze miejsce, a ogółem punkty zdobyło 18 spośród 20 sportowców. Lewandowski i Włodarczyk wyraźnie zdominowali rywalizację, a kroku dotrzymywał im jedynie trzeci w naszym głosowaniu - mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek.

Pięć goli i cztery wpisy do Księgi rekordów Guinnessa za jednym zamachem. Lewandowski odebrał certyfikaty

Cztery certyfikaty za wpisy do Księgi rekordów Guinnessa odebrał w Monachium Robert Lewandowski. Znalazł się w niej dzięki strzeleniu dla Bayernu...

zobacz więcej

Pierwsze miejsce przypadło Robertowi Lewandowskiemu. Co prawda piłkarz Bayernu Monachium nie sięgał po medale mistrzostw Europy, czy świata, a przed taką szansą stanie dopiero za pół roku, na Euro 2016 we Francji, ale jednak bez wątpienia jest obecnie najsłynniejszym polskim sportowcem świata i jedną z największych futbolowych gwiazd globu.

Kapitan kadry

Kapitan reprezentacji Polski wprowadził ją na mistrzostwa Europy, zostając z 13 golami królem strzelców eliminacji oraz wyrównując ich strzelecki rekord. To jego bramka, w kończącym batalię o Euro 2016 meczu z Irlandią w Warszawie, dała Polsce zwycięstwo 2:1 i przypieczętowała awans.

Ale „Lewy” do annałów futbolu przeszedł kilka tygodni wcześniej, gdy zaszokował świat w meczu Bundesligi Bayernu z VfL Wolfsburg. Polak wszedł na murawę po przerwie i między 51. a 60. minutą pięć razy trafił do siatki. Zrobił to jako pierwszy zawodnik w ponad 50-letniej historii ligi i trafił do Księgi rekordów Guinnessa.

Anita Włodarczyk zajęła w naszym głosowaniu 2. miejsce (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Drugie miejsce w naszym głosowaniu zajęła Anita Włodarczyk. To niewiarygodne, ale nasza złota młociarka wygrała w tym roku wszystkie zawody, w jakich startowała. Jest też murowaną faworytką do złotego medalu igrzysk olimpijskich w Rio. Zapewne nikt nie przeszkodzi jej w triumfie.

Włodarczyk zdobyła w sierpniu złoty medal lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie. Nieco wcześniej, podczas Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej we Władysławowie, wynikiem 81,08 m pobiła rekord świata i została pierwszą kobietą, która przekroczyła granicę 80 metrów. W listopadzie zajęła 3. miejsce w plebiscycie na lekkoatletkę roku Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych.

Paweł Fajdek ma za sobą udany rok (fot. facebook.com/PawełFajdek)

Trzecie miejsce przypadło młociarzowi Pawłowi Fajdkowi. On również w tym roku kroczył od zwycięstwa do zwycięstwa. Na lekkoatletycznych MŚ w Pekinie zdobył złoto, powtarzając tym samym wynik z poprzedniego czempionatu w Moskwie. Fajdek, podobnie jak Włodarczyk, jest również faworytem igrzysk w Rio de Janeiro.

W maju tego roku został ojcem – na świat przyszła jego córeczka Laila.

Ponadto w naszej dziesiątce znaleźli się: tenisistka Agnieszka Radwańska (mistrzyni turnieju Masters i półfinalistka Wimbledonu 2015), rajdowiec Rafał Sonik (zwycięzca Rajdu Dakar), dyskobol Piotr Małachowski (mistrz świata), kolarz Rafał Majka (trzeci w wyścigu Vuelta a Espana), pływak Radosław Kawęcki (wicemistrz świata), piłkarz ręczny Michał Jurecki (brązowy medalista MŚ) oraz biathlonistka Weronika Nowakowska (wicemistrzyni i brązowa medalistka MŚ).

Plebiscyt „PS”, ma bogatą historię, a pierwszy raz najlepszego sportowca wybrano w 1926 roku. Co ciekawe, jest drugim najstarszym tego typu konkursem na świecie, po organizowanym od 1925 roku przez „Svenska Dagbladets” plebiscycie na najlepszego sportowca Szwecji. Pierwszym zwycięzcą polskiego plebiscytu został piłkarz, lekkoatleta i łyżwiarz w jednej osobie Wacław Kuchar.

Najwięcej – pięć razy – w głosowaniu kibiców triumfowała Justyna Kowalczyk (2009, 2010, 2011, 2012, 2013). Po cztery triumfy mają: Stanisława Walasiewicz (1930, 1932, 1933, 1934), Irena Kierszenstein-Szewińska (1965, 1966, 1974, 1976) i Adam Małysz (2001, 2002, 2003 i 2007).

Dziesiątka najlepszych sportowców Polski 2015 według TVP Info:

1. Robert Lewandowski (piłka nożna);
2. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka);
3. Paweł Fajdek (lekkoatletyka);
4. Agnieszka Radwańska (tenis);
5. Rafał Sonik (rajdy terenowe);
6. Piotr Małachowski (lekkoatletyka);
7. Rafał Majka (kolarstwo);
8. Radosław Kawęcki (pływanie);
9.Michał Jurecki (piłka ręczna);
10. Weronika Nowakowska (biathlon).

źródło:
Zobacz więcej