RAPORT

Wojna na Ukrainie

Leopardy będą groźniejsze. Blisko 2,5 miliarda złotych na modernizację czołgów

Potrwa trzy lata i będzie kosztował prawie 2,5 miliarda złotych. W 2018 roku ruszy program modernizacji czołgów Leopard. W Radomiu firmy Polskiej Grupy Zbrojeniowej, które wezmą udział w przedsięwzięciu, podpisały stosowne umowy.

Leopard spłonął przez wadliwą amunicję. Jeden z poparzonych czołgistów nie żyje

Przyczyną śmiertelnego w skutkach pożaru czołgu Leopard była wadliwa amunicja. Wojsko wstrzymało jej zakupy do czasu wprowadzenia przez producenta...

zobacz więcej

Kontrakt przewiduje unowocześnienie 128 czołgów, które przejęliśmy od Niemców w 2002 roku oraz czternastu maszyn, kupionych dwa lata temu. Połowa pieniędzy, które są przewidziane na realizację zadania, trafi do firm polskiego przemysłu obronnego – zapewnia Arkadiusz Siwko, prezes PEGAZA.

Umowa została podpisana między Polską Grupą Zbrojeniową, Inspektoratem Uzbrojenia MON i Zakładami Mechanicznymi Bumar Łabędy. Jednocześnie w radomskiej siedzibie PGZ zawarto umowę między ZM Bumar Łabędy i Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi w Poznaniu.

„Odtworzenie stanu technicznego”

Zdaniem generała Adama Dudy, szefa Inspektoratu Wojskowego, projekt ma strategiczne znaczenie dla polskich sił zbrojnych. Modernizacja znacznie zwiększy możliwości czołgów, a także poprawi bezpieczeństwo żołnierzy.

W ramach przedsięwzięcia przewidziano też „odtworzenie stanu technicznego”, co oznacza, że wszystkie czołgi, które mają jakiekolwiek defekty, zostaną naprawione i będą gotowe do użytku. Zagranicznym partnerem umowy jest niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej