RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o TK. „Uważam, że przyczynia się do wzmocnienia pozycji i sytuacji Trybunału”

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowela ustawy o TK stanowi m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej dziewięciu sędziów). Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o TK. „Uważam, że przyczynia się do wzmocnienia pozycji i sytuacji Trybunału”

– Nowela ta wprowadza Trybunał Konstytucyjny na orzekanie kierowane wyłącznie względami prawnymi – tak prezydent Andrzej Duda uzasadniał swoją...

zobacz więcej

Jak przekonywał prezydent w swoim wystąpieniu, „zmiany wprowadzone przez nowelizację ustawy o TK są istotne”. – Nowela ta wprowadza Trybunał Konstytucyjny na orzekanie kierowane wyłącznie względami prawnymi – uzasadniał swoją decyzję o podpisaniu uchwalonej przez parlament głosami PiS nowelizacji ustawy o TK.

– Wierzę że przyczynią się do uspokojenia sytuacji – dodał. I podkreślił, że „Polacy oczekują spokoju”.

Andrzej Duda przestrzegł także przed pochopnym komentowaniem nowelizacji ustawy o TK. – Apelują o rozwagę i uważanie na wypowiadane słowa, bo są one słyszane nie tylko w Polsce, ale i na świecie – powiedział.

teraz odtwarzane
Nowelizacja ustawy o TK podpisana. Szczegóły zmian

„Trybunał powinien orzekać w rozszerzonym składzie”

Prezydent podkreślił, że mamy trójpodział władzy i decyzje podejmowane są przez „parlament wybrany w demokratycznych wyborach, stanowiący wyraz społecznego przeświadczenia, w jakim kierunku powinna zmierzać polska polityka i w jakim kierunku podążają zmiany dokonywane przez parlament, zmiany ustawowe”.

– Jeżeli ma to być szanowane, Trybunał powinien ws. ustaw orzekać w pełnym składzie przy podwyższonej większości. Dlatego że są to prawnicy, którzy mają różne poglądy, i polityczne, i ideologiczne, ale także często różne poglądy prawne. Podwyższona większość jest gwarancją tego, że ci prawnicy, w zdecydowanej większości zgodzili się ze sobą. Trudno mi było zrozumieć sytuację, która była do tej pory – tłumaczył prezydent.

Andrzej Duda mówił, że dzięki temu, że porządek spraw, w których ma orzekać TK, ma być zależny od chronologii wpływania, żaden wniosek nie będzie czekać, aż TK „orzeknie w swojej sprawie”.

„Potrzebna merytoryczna dyskusja

Prezydent kilkakrotnie apelował o merytoryczną dyskusję do polityków, ekspertów i mediów i o to, by nie manipulować faktami. Zapowiedział, że 2016 r. będzie rokiem dobrych zmian – obniżenia wieku emerytalnego, wprowadzenia 500 zł dodatku na dzieci oraz podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

RPO i Helsińska Fundacja Praw Człowieka apelują do prezydenta, by odesłał ustawę PiS do TK

Rzecznik Praw Obywatelskich prosi prezydenta, by przed podpisaniem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, zwrócił się do TK z prośbą o zbadanie...

zobacz więcej

Nowe prawo po burzliwej debacie

Nowelizacja ustawy o TK została uchwalona przez Sejm w ubiegłym tygodniu wtorek. W nocy z środy na czwartek bez poprawek przyjął ją Senat.

Nowela ustawy o TK stanowi m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie 7 sędziów mają być badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Według opozycji przyjęta zmiana ustawy sparaliżuje TK, bo wydłuży średni czas badania spraw w TK oraz spowoduje, że w wielu sprawach nie zapadnie wyrok - wobec niemożności uzyskania większości 2/3 sędziów.

Wątpliwości co do konstytucyjności przyjętych przez parlament przepisów formułowali m.in. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prokurator Generalny, Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka oraz senackie Biuro Legislacyjne.

teraz odtwarzane
Spór o Trybunał Konstytucyjny
Czas burzliwej debaty

źródło:
Zobacz więcej