RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niepełnoletni bez e-dymka. Dużo ograniczeń w nowej ustawie tytoniowej

Nowe przepisy mają zabronić sprzedaży e-papierosów osobom niepełnoletnim (fot. Ian Forsyth/Getty Images)
Nowe przepisy mają zabronić sprzedaży e-papierosów osobom niepełnoletnim (fot. Ian Forsyth/Getty Images)

Zakaz sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia elektronicznych papierosów, ograniczenia w zakresie ich reklamy i promocji oraz wprowadzenie wobec nich wymagań technicznych – to zapisy, które mają się znaleźć w nowej ustawie antytytoniowej. „Dziennik Gazeta Prawna” informował o luce, która zezwalałaby na sprzedaż papierosów bezdymnych osobom niepełnoletnim, jednak Ministerstwo Zdrowia zdementowało tę informację.

Paczka papierosów za 40 zł? WHO zaleca drastyczne podniesienie akcyzy

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca podniesienie akcyzy na papierosy – informuje „Gazeta Wyborcza”. WHO zaleca, by podnieść jej minimalny poziom do...

zobacz więcej

Resort zdrowia przewiduje, że znowelizowana ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wejdzie w życie w drugim kwartale przyszłego roku. Projektowane przepisy wynikają z konieczności wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z kwietnia 2014 r. dotyczących produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i wyrobów powiązanych.

Zakaz sprzedaży dzieciom

W projekcie ma znaleźć się zakaz sprzedawania e-papierosów młodzieży poniżej 18. roku życia. W miejscach sprzedaży będą musiały pojawić się ostrzeżenia tekstowe, tak jak w przypadku „tradycyjnych” wyrobów tytoniowych.

Ograniczone mają też zostać miejsca palenia elektronicznych papierosów, czyli spożywania za pomocą e-papierosa pary zawierającej nikotynę.

Mniej reklam

Nowela ma wprowadzić również zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych oraz wyrobów powiązanych na odległość, w tym sprzedaży transgranicznej. Projekt miałby zawierać także zakaz wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie oraz zawierających dodatki określone w ustawie.

Planowane są ograniczenia w zakresie reklamy i promocji wyrobów tytoniowych oraz wyrobów powiązanych (elektroniczne papierosy lub pojemniki zapasowe). Ich producenci i importerzy mają zostać zobowiązani do przekazywania określonych przepisami ustawy sprawozdań, zgłoszeń, analiz, informacji itp.

Planowane jest wprowadzenie nowych ostrzeżeń na opakowaniach wyrobów tytoniowych oraz wyrobów powiązanych.

Planowane są ograniczenia w zakresie reklamy i promocji wyrobów tytoniowych

To już prawdziwa plaga. CBŚP przechwyciło ponad 73 mln podrabianych papierosów

Profesjonalna fabrykę podrabianych papierosów zlikwidowali policjanci CBŚP w Gołaszewie w woj. kujawsko-pomorskim. W przestępczej manufakturze...

zobacz więcej

Projektowana ustawa ma wprowadzić też wymóg otrzymania zezwolenia na dopuszczenie do obrotu nowatorskiego wyrobu tytoniowego. Przepisy mają zobowiązywać importerów i producentów papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych, aby co najmniej sześć miesięcy przed planowanym wprowadzeniem do obrotu tych produktów zgłaszali taki zamiar.

Wprowadzone też mają zostać wymagania techniczne dla producentów lub importerów w stosunku do papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych.

Rzecznik praw dziecka na „tak”

Za ograniczeniem dostępu do tych wyrobów dzieciom i młodzieży opowiedział się m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Według niego za wprowadzeniem restrykcyjnych warunków sprzedaży i marketingu e-papierosów przemawiają te same względy, które dotyczą papierosów tradycyjnych. Wyjaśniał, że składnikiem obu rodzaju produktów jest nikotyna – substancja psychoaktywna o właściwościach silnie uzależniających.

W nowym prawie jest luka?

Oprócz wymienionych zmian, w projekcie znalazła się luka, która umożliwia sprzedaż dzieciom tzw. papierosów bezdymnych – podał „Dziennik Gazeta Prawna”. Jak poinformowała gazeta, mają zostać dopuszczone do sprzedaży w Polsce po 20 latach zakazu. Według nieoficjalnych informacji, zgoda resortu zdrowia na wprowadzenie tych produktów to miał być element negocjacji z koncernami tytoniowymi. Nie ma o nich mowy w nowej ustawie – podał „DGP”.

Ministerstwo dementuje

Do tej publikacji odniosło się już Ministerstwo Zdrowia.

„Informujemy, że projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych nie dopuszcza sprzedaży takich wyrobów dzieciom” – napisano w komunikacie.

Resort potwierdził, że zapisy projektu obejmują również papierosy bezdymne. „Definicja wyrobu tytoniowego obejmuje zarówno wyrób tytoniowy, z którym nie wiąże się proces spalania (zwany wyrobem tytoniowym bezdymnym), jak i wyrób tytoniowy do palenia. Zatem gdy projektowane przepisy stanowią o wyrobie tytoniowym należy rozumieć, że dotyczą one każdego z wyżej wymienionych wyrobów” – czytamy w opublikowanym komentarzu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej