Program 500 zł na dziecko droższy, niż sądzono. „Kilka miliardów więcej”

Po ponownym przeliczeniu kosztów wprowadzenia programu 500 zł na dziecko, resort pracy doszedł do wniosku, że świadczenie to będzie kosztować budżet państwa o kilka miliardów złotych więcej, niż to wcześniej planowano – informuje „Puls Biznesu”.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2016 r. Przewidywany deficyt w wysokości 54,7 mld zł

Deficyt budżetowy nie przekroczy 54,7 mld zł; wzrost PKB wyniesie 3,8 proc.; średnioroczna inflacja – 1,7 proc.; a deficyt sektora finansów...

zobacz więcej

Jak pisze „Puls Biznesu”, w projekcie budżetu na 2016 rok Ministerstwo Finansów zarezerwowało na ten cel ok. 16 mld złotych.

Ponowne przeliczenie

– W projekcie z 22 grudnia, resort pracy raz jeszcze przeliczył koszty i niestety zarówno wpływ na wydatki budżetowe, jak i cały sektor finansów publicznych, jest znacznie wyższy niż w dokumencie z początku grudnia – powiedział gazecie przedstawiciel ministerstwa finansów.

„PB” podkreśla, że w przyszłym roku, kiedy wypłaty 500 zł będą obowiązywać od kwietnia, z budżetu państwa będzie trzeba pozyskać dodatkowe 1,7 mld złotych. W kolejnych latach kwota ta wzrośnie do dodatkowych 2,5 mld zł.

Dziennik przywołuje także obawy niektórych ekonomistów wobec planu pomocowego rządu dla rodzin. Część z nich uważa, że wypłacanie 500 zł na dziecko może zniechęcić niektórych rodziców do podejmowania pracy, co uzależni ich od finansowego wsparcia państwa.

źródło:

Zobacz więcej