RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pogoda myli zwierzęta. Pszczoły budzą się myśląc, że to już wiosna

Ciepła aura powoduje, że pszczoły zaczynają zbyt wcześnie wychodzić z ula (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Wyjątkowo wysoka temperatura, jak na tę porę roku, nie wszystkich cieszy. Niemałe zamieszanie spowodowała w przyrodzie, gdzie choćby pszczoły zaczynają zbyt wcześnie wychodzić z ula. To z kolei grozi wyginięciem całych pszczelich rodzin i może wpłynąć na wyższe ceny miodu, którego będzie przez to mniej – pisze „Gazeta Wrocławska”.

Miejska pszczoła przebija swoją wiejską koleżankę. Cztery roje zamieszkały na dachu Pałacu Kultury i Nauki

– Pszczoły mają nie tylko swoje humory, ale również rasy. Podobnie jak inne zwierzęta – psy, koty mamy pszczoły łagodne, ale i agresywne, takie,...

zobacz więcej

– Temperatura powyżej 10 stopni zmusza pszczoły do wyjścia z ula. W takich warunkach wiosną odbywają się tak zwane pierwsze obloty, w czasie których rodzina się oczyszcza. Wtedy też pszczelarz może zobaczyć, ile pszczół przezimowało – wyjaśnia Czesław Trzciański, prezes Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy we Wrocławiu.

Przedwczesne opuszczanie ula przez pojedyncze osobniki wiąże się też ze stratami, bo zbyt słabe nie są w stanie wrócić do swego domu. Nawet dwa dni poza ulem o tej porze roku oznacza dla nich pewną śmierć. - Żeby przeżyć, pszczoły muszą co najmniej pół roku spędzić w ulu, w spokoju, także po to, by mogły przekazać życie nowym pokoleniom – dodaje Trzciański.

Ale to niejedyny problem. Przy tak ciepłej pogodzie pszczele matki zaczynają też zbyt wcześnie czerwić, czyli składać jaja. Dlatego wszyscy właściciele pasiek oglądają prognozy pogody z nadzieją na ochłodzenie.

źródło:
Zobacz więcej