RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Narządy od żywych „niewiernych” dla wyznawców islamu. Wstrząsający dokument odkryły siły specjalne USA

Fatwa zakłada, że Allah dopuszcza pobranie organu od żywego więźnia, o ile pomoże to uratować życie wyznawcy islamu  (fot.Brownie Harris/NBC/NBCU Photo Bank via Getty Images)
Fatwa zakłada, że Allah dopuszcza pobranie organu od żywego więźnia, o ile pomoże to uratować życie wyznawcy islamu (fot.Brownie Harris/NBC/NBCU Photo Bank via Getty Images)

Religijni przywódcy Państwa Islamskiego zezwalają na usuwanie organów od żywych „niewiernych”, by uratować życie muzułmanina. Agencja Reutera dotarła do wstrząsającego dokumentu, który miał zostać odkryty przez amerykańskie siły specjalne podczas majowej operacji we wschodniej Syrii. Zabito wtedy jednego z przywódców IS i kilku bojowników, a także zarekwirowano dużą liczbę dokumentów w formie elektronicznej.

Prokurator UE: w Kosowie zabijano dla pozyskania organów

Są „istotne wskazówki” świadczące o tym, że w latach 1998-1999 doszło do minimum 10 przypadków zabójstw dla pozyskania organów – oświadczył...

zobacz więcej

Ten dokument, do którego dotarła agencja Reutera, zawiera fatwę – rodzaj religijnego zalecenia, w którym napisano, że Allah dopuszcza pobranie organu od żywego więźnia, o ile pomoże to uratować życie wyznawcy islamu. Wyraźnie podkreślono, że takie działanie dozwolone jest także w wypadku, gdy spowoduje śmierć przymusowego donatora.

Jak pisze brytyjska agencja, można się obawiać, że Państwo Islamskie wykorzysta fatwę nie tylko do ratowania życia swoich bojowników, ale także do handlu ludzkimi organami, który przynosi duże dochody.

Dokument nie precyzuje, kogo uznaje się za „niewiernego”, od którego można pobrać organy. Wiadomo jednak, że dżihadyści z Państwa Islamskiego biorą w niewolę chrześcijan, ale także muzułmanów, zarówno szyitów, jak i sunnitów, którzy nie zgadzają się z ich interpretacją zasad islamu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej