RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Deklarujemy, że nie będzie zlikwidowana żadna kopalnia”. Wiceminister: chcemy ściągnąć garb

Likwidujemy jednostki, ale nigdzie nie powiedzieliśmy, że likwidujemy kopalnie – powiedział w środę wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Dodał, że rządowy plan zmian w górnictwie zakłada jedynie przekazywanie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń tych części majątku, które nie mają wpływu na wydobycie, a obciążają kosztowo poszczególne kopalnie.

Eksperci: projekt PiS umożliwia zamykanie kopalń. „Dobry sygnał dla całej branży”. Ministerstwo dementuje

Projekt ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, nad którym pracuje Sejm, umożliwia kolejne likwidacje kopalń za pieniądze z budżetu...

zobacz więcej

– Chcemy obniżyć koszty, chcemy z tych kopalń „ściągnąć garb” – powiedział Tobiszowski.

We wtorek Sejm znowelizował ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Pozwoli ona m.in. na przedłużenie do 1 stycznia 2019 r. możliwości nieodpłatnego zbywania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zbędnego majątku spółek węglowych.

Pełna dowolność

Jak powiedział Tobiszowski, „przy niektórych z tych nieruchomości pracują ludzie m.in. przy ich zabezpieczeniu”.

Dodał, że po ich przejęciu przez SRK, pracownicy będą mieli wybór, czy skorzystają z praw do urlopów i wynagrodzeń czy programu dobrowolnych odejść. Na pytanie, o jaką grupę może chodzić, Tobiszowski odparł, że to „kilkaset osób”.

Morawiecki: Inwestycje i eksport, a nie konsumpcja. Obietnice PiS nie będą dużo kosztowały

– Kołami zamachowymi polskiej gospodarki mają być inwestycje, innowacyjność i wzmocniony eksport, a nie konsumpcja, zwłaszcza dóbr luksusowych –...

zobacz więcej

„PiS przejęło program PO”

Z kolei posłowie PO zarzucają PiS, że nowy program restrukturyzacji kopalń jest w rzeczywistości tylko kontynuacją dotychczasowych działań.

– Rząd Platformy był bardzo mocno atakowany za działania wobec górnictwa, za program naprawczy wobec górnictwa; dziś okazuje się, po tych kilku miesiącach, że Prawo i Sprawiedliwość przejęło ten program do realizacji – zaznaczył poseł PO z okręgu katowickiego Marek Wójcik.

Poseł PO z okręgu rybnickiego Krzysztof Gadowski zwrócił uwagę, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom PiS dotyczącym rozwoju górnictwa, „w projekcie ustawy 30 razy zostało użyte słowo likwidacja”.

„PO niszczyła polskie górnictwo”

Na te zarzuty ostro zareagowali posłowie PiS. – Trzeba mieć niewiarygodny tupet, trzeba być niewiarygodnie bezczelnym, żeby po 5 tygodniach tak naprawdę rządów PiS oczekiwać, że będziemy reformowali polskie górnictwo - niebywały tupet wiedząc o tym, co się działo przez ostatnie 8 lat. Przez 8 lat PO niszczyła polskie górnictwo, doprowadziła je na skraj przepaści – powiedział poseł Michał Wójcik.

– Deklarujemy, że nie będzie zlikwidowana żadna kopalnia – oświadczył jego partyjny kolega Grzegorz Matusiak.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej