RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ONZ zaniepokojone sytuacją wokół TK. „Groźba poważnego naruszenia rządów prawa”

Biuro ONZ jest zaniepokojone sytuacją w Polsce (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)
Biuro ONZ jest zaniepokojone sytuacją w Polsce (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

„Jakiekolwiek reformy związane z sądami konstytucyjnymi powinny być tak zaprojektowane, aby wzmacniać te niezależne instytucje, a nie je osłabiać” – napisał w opublikowanym w środę komunikacie szef Europejskiego Regionalnego Biura ONZ ds. Praw Człowieka Jan Jarzab. Dodał, że tryb wprowadzania zmian w ustawie o TK może osłabić ochronę praw człowieka w Polsce.

Luksemburg: Warszawa obiera kurs jak dyktatorskie reżimy. „To jest bardzo złe”

– Jeśli najwyższy sąd jest de facto pozbawiony władzy, to zwykłe sądy również są zagrożone utratą niezawisłości – skomentował sytuację w Polsce...

zobacz więcej

Jarzab odniósł się do „skrajnej szybkości”, z jaką polski parlament przyjmuje nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, zwracając uwagę, że reformy tej wagi powinny być wynikiem szerokich publicznych konsultacji.

Zbyt szybkie tempo

„Jest bardzo godne pożałowania, że obecna większość naciska na uchwalenie tych reform przez parlament tak szybko jak się da - mimo masowych publicznych protestów oraz niepokoju wyrażanego przez niezależne organy takie jak Krajowa Rada Sądownictwa, a także przez polskie organizacje praw człowieka” – głosi komunikat.

Pospieszne przyjęcie takiego prawodawstwa grozi poważnym naruszeniem rządów prawa w Polsce i, co za tym idzie, grozi osłabieniem ochrony praw człowieka

„Nie skrytykowałem Polaków, a polski rząd”. Martin Schulz nie zamierza przepraszać

zobacz więcej

Poważne naruszenie rządów prawa

Jarzab odniósł się do wcześniejszego komunikatu przewodniczącej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Anne Brasseur, która określiła planowane zmiany przepisów dotyczących TK jako daleko idące ograniczenie uprawnień organu władzy sądowniczej, której niezależność jest gwarantowana w drodze konstytucyjnej.

„Podzielam jej pogląd, że pospieszne przyjęcie takiego prawodawstwa grozi poważnym naruszeniem rządów prawa w Polsce i, co za tym idzie, grozi osłabieniem ochrony praw człowieka” – oświadczył Jarzab.

Szef regionalnego biura wezwał Senat i prezydenta RP, by nie uchwalali proponowanych zmian w ustawie o TK oraz odpowiedzieli na wątpliwości zgłaszane przez środowisko międzynarodowe.

Europejskie Regionalne Biuro ONZ ds. Praw Człowieka jest lokalną placówką Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka; ma siedzibę w Brukseli.

źródło:

Zobacz więcej