RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Luksemburg: Warszawa obiera kurs jak dyktatorskie reżimy. „To jest bardzo złe”

Asselborn kolejny raz krytykuje polskie władze (fot. PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU)

– Jeśli najwyższy sąd jest de facto pozbawiony władzy, to zwykłe sądy również są zagrożone utratą niezawisłości – skomentował sytuację w Polsce szef dyplomacji Luksemburga Jean Asselborn. Polityk udzielił wywiadu agencji Reutera. Przestrzegł w nim polskie władze przed „drogą ku dyktaturze”.

Szef dyplomacji Luksemburga krytycznie o Polsce. Waszczykowski protestuje

– Jeżeli teraz w Polsce nowy rząd chce uzyskać wpływ na wymiar sprawiedliwości, na wolność mediów, to jest to bardzo złe – powiedział w rozmowie z...

zobacz więcej

Luksemburg sprawuje obecnie prezydencję w UE. – Rozwój (sytuacji) w Warszawie przypomina niestety kurs obrany przez dyktatorskie reżimy – powiedział Asselborn. Dodał, że „to, co dzieje się w Warszawie, to tak, jakby w Niemczech podjęto próbę zakneblowania Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe”. Według niego w Polsce „można też oczekiwać ograniczenia wolności opinii”.

Europa musi działać

Według Asselborna, jeśli rząd PiS-u uskarża się na ingerencję z zewnątrz, ryzykuje pójście tą samą drogą, co reżimy w Związku Radzieckim.

– Ktokolwiek mówi, że krytyka ze strony europejskich partnerów jest niestosowna, ten nie rozumie Europy – powiedział szef dyplomacji Luksemburga i dodał, że UE ma obowiązek zapewnić poszanowanie jej fundamentalnych wartości.

– Dlatego też Komisja Europejska, Parlament Europejski, a jeśli trzeba (także) Rada UE muszą działać – oświadczył Asselborn.

„Nie skrytykowałem Polaków, a polski rząd”. Martin Schulz nie zamierza przepraszać

zobacz więcej

„To jest bardzo złe”

Nie są to pierwsze słowa krytyki skierowane przez Asselborna wobec nowych polskich władz.

– Jeżeli teraz w Polsce nowy rząd chce uzyskać wpływ na wymiar sprawiedliwości, na wolność mediów, to jest to bardzo złe – powiedział w połowie grudnia, dodając, że UE ma „obowiązek interweniować w celu powstrzymania tej tendencji”.

Na słowa Asselborna natychmiast zareagowała polska dyplomacja. „Wypowiedź ministra spraw zagranicznych Luksemburga Jeana Asselborna wykracza w mojej ocenie poza zasadę poszanowania suwerenności państw w Unii Europejskiej” – napisał w oświadczeniu szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

źródło:
Zobacz więcej