Międzynarodowy list gończy za Chodorkowskim. Oligarcha jest podejrzany o zabójstwo mera

Rosyjski sąd wydał międzynarodowy nakaz aresztowania Michaiła Chodorkowskiego(fot. wikipedia.org)

Wydano zaoczny nakaz aresztowania byłego oligarchy naftowego Michaiła Chodorkowskiego. Krytyka Kremla oskarżono m.in. o organizację zabójstwa mera Nieftiejugańska. Wcześniej przedstawiciel Komitetu Śledczego FR Władimir Markin poinformował, że za byłym szefem koncernu Jukos rozesłano międzynarodowy list gończy.

Putin zajmujący się ograniczonymi tematami i troska tylko o własną kieszeń. Chodorkowski obawia się o przyszłość Rosji

Były rosyjski oligarcha, a obecnie krytyk działań Kremla, Michaił Chodorkowski jest zaniepokojony kierunkiem, w jakim zmierza Rosja pod rządami...

zobacz więcej

Rzeczniczka sądu Junona Cariewa oświadczyła, że czas aresztu - dwa miesiące – będzie liczony od chwili faktycznego zatrzymania Chodorkowskiego. Uściśliła, że sąd zaocznie aresztował Chodorkowskiego w ramach dochodzenia w sprawie osób zamieszanych w próby zabójstwa szefa spółki East Petroleum Handelsgas Jewgienija Rybina i zabójstwo w 1998 roku mera Nieftiejugańska Władimira Pietuchowa.

Wiadomość o nakazie aresztowania Chodorkowskiego pojawiła się w dzień po rewizji, którą rosyjskie służby przeprowadziły u współpracowników założonej przez Chodorkowskiego organizacji Otwarta Rosja. Michaił Chodorkowski reaktywował działalność Otwartej Rosji, jako ruchu społecznego, po wyjściu z więzienia w 2013 roku.

Chodorkowski na celowniku Kremla"

W ostatnich miesiącach służby znowu aktywnie „zajęły się” Chodorkowskim. We wtorek rano funkcjonariusze rosyjskich służb przeprowadzili rewizje w mieszkaniach współpracowników organizacji Otwarta Rosja. To opozycyjne stowarzyszenie założył upadły oligarcha.

11 grudnia Komitet Śledczy oficjalnie postawił mu zarzut zorganizowania zabójstwa w 1998 roku Władimira Pietuchowa, mera Nieftiejugańska. Ogłoszono, że w sprawie, w której w 2007 roku skazano dwie osoby (jednego z zastępców Chodorkowskiego oraz szefa służby bezpieczeństwa Jukosu), pojawiły się rzekomo nowe dowody.

Chodorkowski: przez Putina w Rosji dojdzie do wielkiego rozlewu krwi

Rosyjskie społeczeństwo jest w stanie histerii, By utrzymać ten nastrój Putin musi stosować coraz większe dawki narkotyku – ostrzega były oligarcha...

zobacz więcej

Podpadł Putinowi

52-letni Chodorkowski należał do najbogatszych Rosjan. W 2003 roku popadł jednak w konflikt z Putinem. Oskarżył jego otoczenie o korupcję i zaczął wspierać finansowo opozycyjne partie. Został aresztowany i skazany w 2005 roku na 10 lat i 10 miesięcy łagru za domniemane przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy.

Po aresztowaniu władze doprowadziły Jukos do bankructwa. Gigant paliwowy, wart niegdyś 40 mld dolarów, został znacjonalizowany, a większość aktywów przekazano Rosnieftowi. To koncern naftowy kierowany przez Igor Sieczyna, jednego z najbliższych współpracowników Putina.

Chodorkowski nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i twierdził, że aresztowanie i proces były karą za jego ambicje polityczne. W 2013 roku został ułaskawiony przez prezydenta Rosji i wyjechał za granicę, najpierw do Niemiec, a następnie do Szwajcarii.

źródło:
Zobacz więcej