Raport

Epidemia koronawirusa

Grupiński o „czarnym wtorku demokracji”. „Kaczyński będzie się smażył w politycznym piekle”

– 31 posłów Platformy, którzy nie głosowali ws. nowelizacji TK, poniesie konsekwencje – powiedział poseł PO Rafał Grupiński w programie „Gość poranka”. Zaistniałą sytuację tłumaczył m.in. chaosem panującym w Sejmie. Mówił też o „czarnym wtorku polskiej demokracji” i podkreślił, że Jarosław Kaczyński będzie się „smażył za to w politycznym piekle”.

Sejm przyjął ustawę o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości

Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Za było 235 posłów, przeciw – 181. Czterech...

zobacz więcej

We wtorek Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Za było 235 posłów, przeciw – 181. Czterech wstrzymało się od głosu. Nie głosowało 31 posłów Platformy Obywatelskiej.

Prowadząca program Karolina Lewicka po sprawdzeniu list głosowań ustaliła, że aż 18 posłów PO nie było w Sejmie ani o po godz. 19, ani po 22, gdy głosowano nowelizację ustawy o TK. Klub sejmowy PO liczy 138 osób.

„Nie może być zgody na politykę krokodyla, któremu podano rękę, a on pożera ramię”. Senat o przyszłości TK [RELACJA]

– Szanujemy wynik wyborczy. Rozumiemy, że nie naród, lecz większość wyborców dała prawo politykom Prawa i Sprawiedliwości do inicjatywy politycznej...

zobacz więcej

„Konsekwencje będą wyciągane”

– To jest do wyjaśnienia. Na pewno nie głosował Borys Budka, który stał na mównicy, oraz jedna z posłanek, która stała obok niego. Było spore zamieszanie, a części osób po prostu nie było – powiedział Grupiński. I dodał, że wyjaśnieniem tej sprawy musi się zająć szef klubu PO, Sławomir Neumann.

– Przykra prawda wygląda tak, że nawet gdyby byli obecni wszyscy posłowie PO, (...) matematycznie nie miało to żadnego znaczenia – tłumaczył poseł PO.

– Wydaje mi się, że to nie jest najważniejszy news wczorajszego dnia, bo o wiele ważniejsze jest to, że mieliśmy do czynienia z czarnym wtorkiem demokracji w Polsce – mówił Grupiński. Pytany, czy nie uważa, że to, iż nie głosowało 31 posłów PO jest klęską klubu, odparł jest to przede wszystkim wynik „chaosu w Sejmie” i m.in. ciągłych zmian terminów głosowań. – Nie ma ważniejszych zadań niż obrona TK, ale nie było też innych posłów z partii opozycyjnych. Będziemy to sprawdzać i na pewno konsekwencje będą wyciągane – zapewnił.

teraz odtwarzane
„Wyjaśnimy sprawę nieobecności posłów PO podczas głosowania”

Co dokładnie przegłosował Sejm? Nowelizacja ustawy o TK w ośmiu punktach

zobacz więcej

Polityczne piekło

– Trudno się nie denerwować, gdy mamy do czynienia z czarnym wtorkiem demokracji, gdy PiS rozmontowuje TK, paraliżuje go swoją ustawą i łamie konstytucję. To wydarzenie ma klika wymiarów. Jest rozbieraniem państwa polskiego z płaszcza demokracji – mówił poseł PO. Tłumaczył, że „tracimy rolę lidera w Europie Środkowo-Wschodniej i szanowanego partnera w UE”. – Stajemy się krajem kłopotów i zamachów na demokrację. To jest ogromnie przykre – stwierdził.

– Z punktu widzenia wewnętrznego, najważniejsze jest na pewno to, że PiS rozmontowuje ochronę obywateli przed zamachami władzy na wolności obywatelskie. TK jest najważniejszym sądem w Polsce – alarmował Grupiński.

Jego zdaniem, „PiS przeprowadził ustawę rękami prokuratora stanu wojennego pana Stanisława Piotrowicza”. – Nie ma większego grzechu niż zamach na trójpodział władzy. Jarosław Kaczyński będzie się w politycznym piekle smażył za to, co zrobił – powiedział Grupiński.


Zobacz cały program

źródło:
Zobacz więcej