Nie lecimy na Marsa? Poważna usterka sondy NASA może przesunąć start misji o lata

Marsjańska sonda InSight miała wyruszyć w misję za trzy miesiące (fot. nasa.gov)

Amerykańska agencja kosmiczna NASA tymczasowo odwołała we wtorek start marsjańskiej sondy InSight, przewidziany na marzec 2016 r. Powodem jest wykrycie nieszczelności w hermetycznej osłonie sejsmometru, kluczowego instrumentu na pokładzie. Nowego terminu nie wyznaczono.

Przełomowe odkrycie NASA. „Mars nie jest suchą planetą, znaleźliśmy wodę w płynnej postaci”

Mars nie jest suchą planetą tak. Odkryliśmy wodę w stanie ciekłym – ogłosił na konferencji prasowej NASA Jim Green, zajmujący się badaniem planet.

zobacz więcej

Sejsmometr, zaprojektowany i skonstruowany przez naukowców z francuskiej agencji kosmicznej CNES, ma mierzyć ruchy skorupy Czerwonej Planety. Jego czujniki muszą mieć zapewnione sterylne, warunki pracy w wysokiej próżni.

Dyrekcja NASA i naukowcy francuscy oświadczyli we wtorek, że muszą zbadać, czy nieszczelną osłonę uda się naprawić, czy trzeba będzie zaprojektować nową, lub w ogóle zrezygnować z misji.

Kolejny możliwy termin startu sondy przypada dopiero na maj 2018 roku, bowiem wówczas Ziemia i Mars znajdą się w najkorzystniejszym położeniu względem siebie. Taka sytuacja, trwająca kilka tygodni, powtarza się co 26 miesięcy.

Mars dla ludzi? „Bomby termojądrowe mogłyby rozgrzać planetę”

Detonacja bomb termojądrowych nad marsjańskimi biegunami rozgrzałoby planetę, co umożliwiłoby osiedlenie się tam ludzi – taką teorię wysnuł w...

zobacz więcej

– Termin startu zbliża się, ale niestety mamy za mało czasu, aby zidentyfikować nieszczelne miejsce i usunąć usterkę – powiedział John Grunsfeld, zastępca administratora NASA. Według specjalistów z NASA same analizy i dyskusje o rozwiązaniu problemu mogą potrwać wiele miesięcy, a zaprojektowanie i skonstruowanie nowej osłony może zabrać nawet 5 lat.

Celem misji InSight jest dokładne zbadanie jądra, płaszcza i skorupy Marsa, który stałby się w ten sposób pierwszą planetą, poza Ziemią, zbadaną w ten sposób. Koszt misji ocenia się na 675 mln dolarów.

źródło:

Zobacz więcej