PO nie spodziewa się nagłej zmiany konstytucji. „Petru przegrzewa atmosferę”

– Zmiana konstytucji nie jest taką prostą sprawą. PiS łamie standardy i procedury, ale to nie jest tak, że jutro się dowiemy, że zebrał się Sejm i uchwalił nową konstytucję. Ryszard Petru trochę przegrzewa atmosferę – ocenił w programie „Gość poranka” w TVP Info Sławomir Neumann, szef klubu parlamentarnego PO. Jego zdaniem lider Nowoczesnej podejrzewa, że PiS będzie chciało niespodziewanie doprowadzić do zmiany ustawy zasadniczej i dlatego ogłosił mobilizację w szeregach swoich posłów.

Petru u Lisa: nie wychodzimy z Sejmu, dopóki posłowie PiS nie wsiądą do pociągu

– Szeregowi członkowie PiS dostają sygnał, że jest coś nie tak, że Polacy nie chcieli takiej zmiany. Tam będzie ferment i ktoś w końcu powie „nie”...

zobacz więcej

– Mam wrażenie, że każdego dnia coś tu się może wydarzyć. Co chwilę wprowadzane są ustawy, których się nie spodziewamy – mówił Ryszard Petru w TVP2. – Ustaliliśmy nawet wspólnie na posiedzeniu klubu parlamentarnego, że tak długo, jak posłowie PiS nie są w pociągu, tak długo my nie wychodzimy z Sejmu – dodał.

– Rozumiem, że będą chodzić za posłami PiS. Żartobliwie pytałem, czy (Petru) za chwilę rozda mundury i skoszaruje swoich posłów – skomentował w TVP Info Sławomir Neumann.

„Elementy funkcjonowania państwa to system naczyń połączonych, a konstytucja jest kręgosłupem”

Zmiana konstytucji jest według Beaty Kempy, która jest desygnowana na szefową Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Beaty Szydło elementem...

zobacz więcej

Inna procedura

– Zmiana konstytucji nie jest taką prostą sprawą. To nie jest zwykła ustawa, wymaga trochę innych zasad – podkreślił szef klubu parlamentarnego PO. – Musi być komisja konstytucyjna. Uchwalanie konstytucji to jest inna procedura niż uchwalanie zwykłych ustaw – powiedział. Zwrócił też uwagę, że „PiS nie ma większości konstytucyjnej, brakuje kilkudziesięciu posłów”.

– PiS łamie standardy i procedury, ale to nie jest tak, że jutro się dowiemy, że zebrał się Sejm i uchwalił nową konstytucję. Tak nie będzie. Ryszard Petru trochę przegrzewa atmosferę. Myślę, że niepotrzebnie, ponieważ za chwilę będziemy mieli bitwy o inne części państwa, które nie są dzisiaj we władaniu PiS – mówił gość TVP Info.

Tyszka: konstytucja musi zostać jak najszybciej zmieniona

– Konstytucja musi zostać jak najszybciej zmieniona. To z niej wynikają obecne problemy – powiedział poseł Stanisław Tyszka z Kukiz'15.

zobacz więcej

„Nie muszę dawać posłom śpiworów”

Sławomir Neumann, jako szef klubu parlamentarnego PO, nie zamierza zabraniać posłom wyjazdów.

– Prawda jest taka: jeżeli jest posiedzenie Sejmu, nasi posłowie są na posiedzeniu i nie trzeba ich w jakikolwiek sposób motywować. Nie muszę dawać im śpiworów, nie muszę dawać im plecaków, żeby czuwali, bo jesteśmy i pracujemy – zapewnił.


Zobacz cały program.

źródło:
Zobacz więcej