Historyczny lot Falcona 9. Rakieta pierwszy raz bezpiecznie wróciła na Ziemię

Rakieta nośna Falcon 9, należąca do firmy SpaceX, wystartowała w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego z Cape Canaveral na Florydzie i po kilkunastu minutach lotu, po raz pierwszy w historii, bez problemów wylądowała w tym samym miejscu.

Wiemy, dlaczego rozbiła się rakieta Falcon 9. Zawiniła wadliwa podpora

Uszkodzenie stalowej podpory zbiornika z helem spowodowało 28 czerwca katastrofę rakiety nośnej Falcon 9 – poinformowała w poniedziałek firma...

zobacz więcej

– Na Ziemię powrócił pierwszy stopień rakiety, drugi wyniósł na niską orbitę okołoziemską 11 niewielkich satelitów telekomunikacyjnych – poinformował właściciel SpaceX, miliarder Elon Musk

Wcześniejsze próby tego typu kończyły się fiaskiem.

28 czerwca br. doszło do katastrofy rakiety Falcon 9 podczas misji dostarczania zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). SpaceX pod koniec lipca poinformowało, że przyczyną wypadku było uszkodzenie stalowej podpory zbiornika z helem.

– Wygląda na to, że ten element był fabrycznie wadliwy – tłumaczył wtedy Musk. Podkreślił, że to wstępne ustalenie i postępowanie wyjaśniające nadal jest prowadzone.

Katastrofa chwilę po starcie

Stalowa podpora o długości 60 cm podtrzymywała zbiornik z helem. Gdy uległa uszkodzeniu, zbiornik oderwał się i eksplodował. Do katastrofy doszło w niespełna trzy minuty po starcie rakiety z bazy wojsk lotniczych USA na przylądku Canaveral na Florydzie.

Falcon 9 miał wynieść na orbitę bezzałogowy statek transportowy Dragon, na pokładzie którego były dwie tony sprzętu i zapasów dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

NASA, po wycofaniu cztery lata temu ze służby kosmicznych wahadłowców, korzysta z usług prywatnych firm SpaceX i Orbital Sciences, którym zleca dostarczanie ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

źródło:

Zobacz więcej