RAPORT

Wojna na Ukrainie

Eksperci: projekt PiS umożliwia zamykanie kopalń. „Dobry sygnał dla całej branży”. Ministerstwo dementuje

Co dalej z nierentownymi kopalniami? (fot. Anadolu Agency / Contributor / Getty Images)
Co dalej z nierentownymi kopalniami? (fot. Anadolu Agency / Contributor / Getty Images)

Projekt ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, nad którym pracuje Sejm, umożliwia kolejne likwidacje kopalń za pieniądze z budżetu państwa – zauważa branżowy portal Wysokienapiecie.pl. Resort energii zapewnia, że nie chodzi o zamykanie kopalń, a m.in. o przedłużenie środków naprawczych i osłonowych w górnictwie na okres po 2015 r.

Niemcy stawiają na węgiel. Znoszą kary dla elektrowni zatruwających środowisko

Niemiecki rząd zrezygnował z opłat karnych dla elektrowni węglowych starszego typu o wysokiej emisji CO2. Szczególnie szkodliwe zakłady zostaną...

zobacz więcej

W poniedziałek w sejmowej komisji ds. energii i skarbu państwa odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Poprzednia ustawa ze stycznia br., dotycząca działań restrukturyzacyjnych w górnictwie, obejmuje okres do końca 2015 r. Projekt został skierowany do drugiego czytania w Sejmie.

– W związku z tym, że czas nie jest naszym sprzymierzeńcem, musimy – chcąc kontynuować pewne prace naprawcze, restrukturyzacyjne (w górnictwie) – do końca roku uchwalić tę ustawę – powiedział posłom wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, tłumacząc pilny tryb procedowania projektu. Wskazał, że sytuacja jest „bez precedensu”.

„Projekt nie zakłada likwidacji”

Jak mówił, nowelizacja pozwala m.in. kontynuować „przekazanie chociażby Ruchu Centrum, głównie KWK Makoszowy”, do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). – Bowiem w momencie, gdybyśmy nie przesunęli funkcjonowania tej ustawy do 2018 r., z dniem 1 stycznia de facto przesądzilibyśmy, co dalej z kopalnią KWK Makoszowy – tłumaczył. Jak wskazał, kopalnia ta dziś wydobywa, obniżono koszty, część osób odeszła na odprawach „i dalej możemy nad tym zakładem górniczym prowadzić patronat SRK”.

Ministerstwo Energii w wydanym komunikacie zapewniło, że projekt nie zakłada likwidacji kopalń, a dotyczy m. in. przedłużenia do 1 stycznia 2019 r. możliwości nieodpłatnego zbywania do SRK SA zbędnego majątku spółek węglowych.

Barbórka w cieniu kryzysu. „Nie ma się z czego cieszyć, bo górnictwo się kończy”

Trudna sytuacja finansowa spółek węglowych i trwający wciąż kryzys na światowym rynku sprawiają, że tegoroczna Barbórka będzie świętowana w ich...

zobacz więcej

„Rząd przygotowuje się do zamykania nierentownych zakładów”

Branżowy portal Wysokienapiecie.pl wskazuje jednak, że „ustawa umożliwia finansowanie z budżetu państwa likwidacji kopalń węgla kamiennego dokonywanych w latach 2016-2018, czyli do momentu, na który zgodziła się Komisja Europejska. To oznacza, że rząd – mimo medialnej wrzawy przeciwko takiemu rozwiązaniu – przygotowuje się do zamykania trwale nierentownych zakładów”.

„To dobry sygnał dla całej branży, która boryka się z ogromną nadpodażą węgla. (...) Ustawa oznacza jednak kurs kolizyjny z górniczymi związkami zawodowymi” – czytamy na łamach portalu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej