RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Projekt ustawy opracowany z udziałem sędziów TK wpisuje się w powszechną praktykę przyjętą w Europie”

– Jeżeli o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, jako niewiarygodnym, niepoprawnym mówią politycy, to jest odbierane w każdym państwie europejskim jako próba wywierania presji na niezależny sąd konstytucyjny – powiedział w „Dziś wieczorem” prof. Marek Safjan były prezes TK, obecnie sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Dodał, że także prezes Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości pracował nad zmianami dotyczącymi regulacji instytucjonalnych w komisjach europarlamentu. – Prosił mnie, żeby powtórzyć, że to praktyka powszechnie przyjęta w całej Europie – mówił Safjan odpowiadając na zarzuty PiS, że prezes TK Andrzej Rzepliński brał udział w pracach nad projektem dotyczącym Trybunału.

Uchwały o wyborze nowych sędziów TK opublikowane w „Monitorze Polskim”. Prezydent może odebrać ślubowanie

zobacz więcej

Prof. Marek Safjan powiedział w TVP Info, że z jego perspektywy luksemburskiej widać zjawisko, które wywołuje mocne zdziwienie. Przypomniał, że europejski trybunał większość spraw rozstrzyga w składzie trzech sędziów. A w składzie pięciu sędziów rozstrzyga np. kwestie dot. poszczególnych państw członkowskich i ich ewentualnego naruszenia wspólnotowych przepisów.

Presja na Trybunał

– Nie słyszałem do tej pory żadnej krytyki pod adresem rozwiązania, które by podważało autorytet czy wiarygodność sądu tylko dlatego, że przewidywany jest skład trzech czy pięciu sędziów – powiedział i przytoczył ubiegłoroczne statystyki. 60 na około 800 spraw było rozstrzygniętych przez Wielką Izbę, czyli 15 z 28 sędziów.

Profesor przyznał, że sytuacja polskiego TK jest w Europie szeroko komentowana, a on sam musiał odpowiadać na szereg pytań, m.in. o to, dlaczego prezydent nie odbiera ślubowania od trzech sędziów.

– Jeżeli o orzeczeniu Trybunału, jako niewiarygodnym, niepoprawnym mówią politycy, to jest odbierane w każdym państwie europejskim jako próba wywierania presji na niezależny sąd konstytucyjny – powiedział Safjan.

teraz odtwarzane
Sajfan o autorytecie sędziów

Ziobro chce postawić szefa TK przed Trybunałem. „Zapomniał o swojej funkcji”

zobacz więcej

Powszechna praktyka

Odnosząc się do zarzutów wobec prezesa Rzeplińskiego, że brał udział w pracach nad ustawą o Trybunale podkreślił, że prace te wpisywały się w absolutnie powszechną praktykę wszystkich instytucji sądowych w Polsce nad projektami ustaw, które regulują sposób funkcjonowania tych instytucji. Przypomniał, że tak było w przypadku Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego.

– Co więcej te prace rozpoczęły się w przypadku TK w 2013 roku. Projekt ustawy opracowywany był z udziałem prezesa, ale też wszystkich sędziów TK. Nie pan prezes wytrząsnął jakiś projekt z rękawa. Wszyscy sędziowie wypowiadali swoje opinie na ten temat. I projekt ten miał za zadanie rzetelne porządkowanie procesu obiektywnego wyłaniania sędziów. Niestety regulacje proponowane przez prezesa TK i Trybunał nie zostały uwzględnione w ustawie – dodał.

Tak samo robią w Europie


Safjan wyjaśnił, że także prezes Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości pracował nad zmianami dotyczącymi regulacji instytucjonalnych w komisjach PE. – Prosił mnie, żeby powtórzyć, że to, jego zdaniem, praktyka powszechnie przyjęta w całej Europie – mówił.


Obejrzyj cały program „Dziś wieczorem”

źródło:
Zobacz więcej