RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„To było państwo w państwie. Bardzo się cieszę, że mogliśmy to rozbić”. MON zawiadamia prokuraturę ws. CEK NATO

Najnowsze

Popularne

Do Prokuratora Generalnego trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłe kierownictwo Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Zarzuca się mu m.in. naruszenia tajemnic. Zawiadomienie skierował pełnomocnik MON ds. CEK Bartłomiej Misiewicz.

Nocna akcja urzędników Antoniego Macierewicza. MON i SKW w Centrum Kontrwywiadu NATO

Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO zostało utworzone z inicjatywy służb Kontrwywiadu Wojskowego Polski i Słowacji. Obecnie w projekcie...

zobacz więcej

Misiewicz powiedział w poniedziałek rano przed siedzibą SKW, że wysłał w niedzielę zawiadomienie do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta i oczekuje, że prokuratura jak najszybciej zajmie się tą sprawą. Zawiadomienie dotyczy niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień, m.in. poprzez ujawnienie tajemnic „tajne”, lub „ściśle tajne”, ujawnienie tajemnicy służbowej, bezprawne uzyskanie dostępu informacji i odmowę pełnienia służby.

Dokumenty z klauzulą niejawności

Jak dodał, w weekend otwarto komisyjnie pomieszczenia zajmowane przez kierownictwo CEK, użyczone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Znaleziono w nich dokumenty z różnymi klauzulami tajności. Ponieważ Centrum nie miało uprawnień do posiadania takich klauzulowanych informacji, zabezpieczono je i przekazano SKW.

– Te dokumenty nigdy nie powinny się tutaj znaleźć. Zawierały informacje operacyjne, ale też operacyjno-rozpoznawcze, w tym również rozliczenia finansowe – które są ściśle tajne – Służby Kontrwywiadu Wojskowego – mówił.

Misiewicz podał, że komisję powołał w piątek na jego wniosek p.o. szef SKW Piotr Bączek. – W sobotę od rana rozpoczęliśmy pracę z komisją. Wchodziliśmy komisyjnie do pomieszczeń, otwieraliśmy komisyjnie sejfy – poinformował. Podał, że w większości przypadków klucze były w drzwiach sejfów. – Sejfy nie były zabezpieczone, jeżeli chodzi o zamki szyfrowe. Po prostu były zaklejone, czyli nie były one w żaden sposób używane – powiedział.

W sobotę od rana rozpoczęliśmy pracę z komisją. Wchodziliśmy komisyjnie do pomieszczeń, otwieraliśmy komisyjnie sejfy.

„Rozprute sejfy, otwarte szafy”. Weekendowa akcja w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO

zobacz więcej

Zagrożenie dla bezpieczeństwa

Komisja nie wchodziła do pomieszczeń przeznaczonych dla Słowaków – zaznaczył, podkreślając, że Słowaków tutaj nie ma, bo siedziba nie jest przystosowana do przetwarzania informacji niejawnych, nie posiada kancelarii tajnej. – W takim stanie może się zajmować tylko otwieraniem kartek świątecznych i zaproszeń na opłatki – ocenił. Zadeklarował, że jest w stałym kontakcie ze stroną słowacką i po uporządkowaniu spraw CEK zaprosi ich na rozmowy.

– Na biurkach leżały odwołania i rozkazy stawienia się w innych miejscach pracy – mówił.

Znaleziono też czyste kartki formatu A4 z podpisem b. szefa SKW gen. Piotra Pytla, notatki z działań operacyjnych sprzed kilku lat „bardzo często ostemplowane, ale niezarejestrowane w kancelarii tajnej SKW”. Znaleziono też materiały klauzulowane, zarejestrowane w kancelarii tajnej – podał. – Jakim cudem one się tu znalazły? Stanowi to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa – dodał.

Godło i herb

Misiewicz powiedział, że w gabinecie b. szefa Centrum polskie godło „było za żaluzjami, ale w centralnym miejscu wisiał herb Federalnej Służby bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej”. – To jest bardzo ciekawa dla nas informacja – dodał.

Jak mówił, „b. kierownictwo przyznało sobie pensje – można powiedzieć siedmiokrotność średniej krajowej, nawet ponad, byli też zwolnieni z cła”. – To było państwo w państwie. Bardzo się cieszę, że mogliśmy to wreszcie rozbić – podkreślił.

Zapewnił, że będzie się starał jak najszybciej akredytować CEK przy NATO, bo „przy konflikcie na Ukrainie i przy przyszłorocznym szczycie NATO, który będzie się odbywał w Warszawie ten ośrodek badawczy jest bardzo potrzebny”. – Cieszę się też, że dzisiaj możemy znowu stwierdzić, że zrobiliśmy kolejny krok w celu zabezpieczenia Polski i Polaków – dodał.

Polskie godło było za żaluzjami, ale w centralnym miejscu wisiał herb Federalnej Służby bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Premier Szydło o nocnej akcji żandarmerii w CEK NATO: nie widzę powodu, by robić sensację

– Nie widzę powodu, by w sprawie Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO robić sensację – powiedziała w piątek w Brukseli premier Beata Szydło....

zobacz więcej

Zmiana w kierownictwie Centrum

W czwartek w nocy MON zmieniło kierownictwo tworzonego wraz ze Słowakami Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. W piątek „Gazeta Wyborcza” napisała o nocnej akcji w CEK NATO. Według informacji MON, płk Robert Bala został wskazany na p.o. dyrektora tej instytucji i wprowadzony „do tymczasowych pomieszczeń CEK NATO użyczonych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego”. Premier Beata Szydło oceniła, że nie wydarzyło się nic nadzwyczajnego. Opozycja mówiła o skandalu, po którym Polska traci wiarygodność w Sojuszu. NATO uznało, że to sprawa dla polskich władz, bo centrum nie jest jeszcze akredytowane przy NATO.

Według doniesień „Wyborczej”, w sobotę do Centrum Kontrwywiadu NATO weszli ludzie Antoniego Macierewicza. Z informacji dziennikarzy wynika, że zburzono ścianę działową i, forsując zabezpieczenia, otwarto sejfy i szafy. Urzędnicy dostali się też do zaplombowanych pokoi.

Tydzień wcześniej MON odwołał dotychczasowego pełnomocnika ds. utworzenia centrum płk. Krzysztofa Duszę. Wszczęto wobec niego postępowanie kontrolne, jeśli chodzi o dostęp do informacji niejawnych, co czasowo zawiesza dostęp do takich informacji. Płk Dusza uważa odwołanie za nieskuteczne, bo nie otrzymał decyzji ministrów obrony Polski i Słowacji, a taki jest wymóg. Nie ma również – jak dodał – opinii Komitetu Sterującego, ciała nadzorującego całość działań CEK, w którego skład wchodzi 10 krajów.

Sprawą zmian w CEK w styczniu 2016 r. zajmie się sejmowa speckomisja, która zwróci się o informacje ze strony SKW.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej