RAPORT

Pogarda

Komisja Etyki FIFA zawiesiła Blattera i Platiniego na osiem lat. „Czuję się zdradzony”

Szef UEFA Michel Platini i szef FIFA Joseph Blatter (fot.PAP/EPA/PATRICK B. KRAEMER/TOLGA BOZOGLU)
Szef UEFA Michel Platini i szef FIFA Joseph Blatter (fot.PAP/EPA/PATRICK B. KRAEMER/TOLGA BOZOGLU)

Najnowsze

Popularne

Prezydent FIFA Sepp Blatter i szef UEFA Michel Platini zostali zawieszani na osiem lat – orzekła Komisja Etyki FIFA. Nałożono na nich również kary w wysokości odpowiednio 50 tys. i 80 tys. franków szwajcarskich.

Szwajcaria zablokowała konta powiązane z FIFA. 50 mln franków pochodziło z korupcji?

Szwajcarskie ministerstwo sprawiedliwości zablokowało – w ramach operacji w sprawie afery korupcyjnej – dużą sumę na kontach bankowych powiązanych...

zobacz więcej

Zarówno Blatter, jak i Platini, zostali w październiku zawieszeni przez Komisję Etyki na 90 dni. Teraz przedłużono to do ośmiu lat. Decyzja została ogłoszona w poniedziałek w Zurychu. W zeszłym tygodniu 79-letni Blatter i 60-letni Platini byli przesłuchiwani.

Twierdzą, że to była ustna umowa

Komisja Etyki nazwała przelew dwóch milionów franków na konto Platiniego z 2011 roku „konfliktem interesów”. Obaj działacze utrzymują, że jest to zaległa zapłata za pracę doradczą, jaką Francuz wykonywał dla FIFA w latach 1998-2002. Nie ma jednak odpowiednich dokumentów. Prezydenci twierdzą, że zawarli ustne porozumienie i zaprzeczają, że zrobili coś nielegalnego.

Obu uznano winnych naruszenia etyki. Komisja Etyki nie znalazła dowodów, iż dokonana płatność stanowi korupcję. Jej zdaniem wypłata nie miała „podstawy prawnej” i naruszyła przepisy regulujące prezenty oraz inne korzyści.

Konsekwencje kary

Zawieszenie oznacza, że Platini nie będzie mógł startować w wyborach na szefa FIFA, które zaplanowane są na 26 lutego. Z ramienia UEFA wystartuje zatem, zgłoszony już wcześniej, sekretarz generalny tej organizacji Gianni Infantino.

Blatter i Platini zapowiedzieli złożenie odwołania od poniedziałkowej decyzji m.in. do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS).

Skończyła się era Blattera – Szwajcar przez 17 lat niepodzielnie rządził FIFA [SYLWETKA]

Pracował w Izbie Turystycznej i w firmie produkującej zegarki. Przygodę ze sportem zaczął od hokeja na lodzie. W krótkim czasie stał się...

zobacz więcej

Blatter: służyłem jako worek treningowy

Blatter przyznał podczas konferencji prasowej, że czuje się zdradzony przez Komisję Etyki. Uważa również, iż służył jako... worek treningowy.

– Pytacie mnie, czy czuję się zdradzony? Odpowiedź brzmi: tak. Komisja Etyczna powinna oceniać zachowania etyczne, ale ona zaprzecza dowodom i stara się budować coś, co nie jest prawdą – zaznaczył Blatter.

Jak dodał, będzie wykorzystywał wszelkie możliwości odwoławcze, w tym w sądach cywilnych. – Będę walczył dla mnie, dla FIFA - podkreślił. O Platinim powiedział natomiast, że uważa, iż „jest uczciwym człowiekiem”.

Szwajcarska prokuratura przygląda się FIFA. 9 terabajtów danych do sprawdzenia. „Ryzyko utraty dowodów jest oczywiste”

– Szwajcarskie banki zarejestrowały podejrzane działania związane z kontami FIFA – ogłosił w środę na konferencji prasowej prokurator generalny...

zobacz więcej

Afera w FIFA

Decyzja FIFA jest związana ze śledztwem prowadzonym przez szwajcarską prokuraturę. Dotyczy ono korupcji w piłkarskiej organizacji. Blatter jest podejrzany o niegospodarność przy zarządzaniu Światową Federacją Piłkarską i malwersacje finansowe.

Światowa federacja piłkarska zmaga się z potężnym kryzysem od połowy obecnego roku, kiedy przed kongresem w Zurychu szwajcarska policja - we współpracy z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości - zatrzymała siedmiu prominentnych działaczy i postawiła im zarzuty korupcyjne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej