Zdjęcia Plutona i manipulowanie genami. Najważniejsze naukowe wydarzenia roku wg tygodnika „Nature”

Sonda New Horizons ciągle nadsyła nowe zdjęcia (fot. NASA)

Przelot sondy obok Plutona, nowa metoda manipulowania genami czy porozumienie klimatyczne – to według tygodnika „Nature” najważniejsze wydarzenia naukowe mijającego roku.

Rewelacje z New Horizons: Pluton ma błękitne niebo oraz lód na powierzchni

zobacz więcej

Sonda New Horizons przeleciała obok Plutona w lipcu. Zrobiła sensacyjne zdjęcia powierzchni: widać na nich lodowe góry, zimne wulkany, kratery i jakby strumienie. Sonda ciągle nadsyła nowe zdjęcia.

– Odpaliła też silniki i leci w kierunku następnego obiektu w tak zwanym Pasie Kuipera (obszar poza orbitą Naptuna składający się z wielu małych planetoid, pozostałości po formowaniu się Układu Słonecznego – red.) – mówi Helen Pearson z „Nature”.

Transgeniczny zarodek człowieka

Inne ważne, kontrowersyjne wydarzenie to stworzenie transgenicznego zarodka człowieka metodą CRISPR. Ta technologia edycji genów może być bardzo pomocna w leczeniu raka, chorób dziedzicznych lub w hodowaniu zwierzęcych narządów, które można by przeszczepiać ludziom. Przez wielu naukowców uważana jest jednak za jeszcze niedoskonałą.

„Nature” za jedno z wydarzeń roku uważa też zawarcie globalnej ugody na rzecz walki ze zmianami klimatu. Wynegocjowano ją w grudniu w Paryżu.

Naukowcy opracowali szczepionkę chroniącą przed ebolą. Stuprocentowa skuteczność

zobacz więcej

Szczepionka na ebolę

Wśród zdarzeń, które miały ogromne znaczenie dla całego naukowego świata w 2015 roku tygodnik „Nature” wymienia także powstanie szczepionki na ebolę. W lipcu na konferencji w Genewie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że naukowcy opracowali 100-procentowo skuteczną szczepionkę na tę wirusową chorobę. Podczas prób klinicznych w Gwinei okazało się, że jej skuteczność faktycznie wynosi 100 proc. i jest całkowicie bezpieczna.

Sztuczne trzęsienia ziemi

Do najważniejszych wydarzeń mijającego roku zaliczono także badania nad tzw. sztucznymi trzęsieniami ziemi. Naukowcy z Oklahomy w USA starają się zrozumieć, jak wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego wpływa na powstawanie wstrząsów sejsmicznych.

Równouprawnienie

Redaktorzy tego prestiżowego tygodnika zauważyli też, że w 2015 roku ogromną rolę na świecie odegrała dyskusja na temat równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Jest to temat szczególnie bliski otoczeniu naukowemu. W mijającym roku miało miejsce kilka incydentów, które oburzyły opinię publiczną. Do jednych z nich można zaliczyć sytuację, która miała miejsce w kwietniu na Uniwersytecie Sussex. Genetyk Fiona Ingleby napisała na Twitterze, że praca, którą napisała z koleżanką nie została przyjęta przez recenzenta. Miał on powiedzieć, że dodanie „dwóch lub trzech mężczyzn” do autorów pracy poprawiłoby jej wiarygodność.

Do wyróżnionych zdarzeń należy też setna rocznica ogólnej teorii względności Einsteina.

źródło:
Zobacz więcej