RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mieszkańcy Olecka sprzeciwiają się przyjęciu uchodźców. „Nie chcemy żyć jak w Paryżu”

Jeden z oleckich hoteli (woj. warmińsko-mazurskie) wystartował w przetargu na utworzenie w nim ośrodka dla uchodźców z Syrii. Mieszkańcy miasta są przeciwni. W sobotę na pl. Wolności zorganizowali demonstrację. – Nie chcemy tej kultury (islamu – przyp. red.), boimy się tej kultury – powiedział na antenie TVP Info Karol Gutowski, organizator protestu.

„Czujemy się oszukani”. Mieszkańcy Olecka protestują przeciwko planom stworzenia ośrodka dla uchodźców

– Wymyśliliśmy taki protest, że będziemy zbierać podpisy. Całe miasto nas wspiera. Czujemy się oszukani i bezsilni wobec tego co się tu dzieje –...

zobacz więcej

Demonstranci są przekonani, że jeżeli w Olecku powstanie ośrodek dla uchodźców trafią tu tylko imigranci ekonomiczni, tymczasem sytuacja w gospodarcza w regionie jest trudna, panuje duże bezrobocie. Uważają, że przybysze najpewniej będą korzystać jedynie z pomocy społecznej.

Zdaniem protestujących problemów jest więcej. – Jest brak jakiegokolwiek dialogu społecznego ze strony rządu, samorządu z mieszkańcami. To jest po prostu wrzucanie komuś siłą obcej kultury. Nie chcemy, żeby nasze ulice wyglądały jak ulice Paryża, Marsylii czy Lyonu – ocenił jeden z uczestników demonstracji.

Właściciel hotelu nie chciał wystąpić przed kamerą.

źródło:
Zobacz więcej