RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Obywatele dla demokracji”. Manifestacje Komitetu Obrony Demokracji w całej Polsce

Manifestacje protestacyjne przeciw działaniom rządu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego odbędą się w sobotę w południe na ulicach ponad 20 polskich miast oraz kilku zagranicznych. Organizatorem pikiet jest Komitet Obrony Demokracji (KOD). Jego działacze przekonują, że ma to być „sprzeciw wobec Polski bezprawia, zamkniętej, zawłaszczanej przez jedną stronę i zamykającej się na dialog społeczny”.

Marsz KOD przeszedł ulicami Warszawy. Stołeczny Ratusz podsumowuje: ponad 50 tys. uczestników, bezpieczny przebieg

Przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie odbyła się w południe manifestacja pod hasłem: „Obywatele dla demokracji", zorganizowana przez...

zobacz więcej

We wszystkich miastach manifestacje rozpoczną się o godz. 12. Pikiety odbędą się między innymi w Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu czy Gdańsku, ale także poza granicami kraju – m.in. w Berlinie, Brukseli, Lizbonie, Londynie, Nowym Jorku i Tokio.

W stolicy uczestnicy zbierają się przed Sejmem. W innych miastach protesty mają się odbywać w centralnych miejscach, wybranych przez lokalne struktury organizacji.

– Tym razem nie będzie wystąpień polityków, za to głos oddany będzie artystom – zapowiedział Jacek Parol z Komitetu. – My zapraszamy wszystkich, przychodzą i politycy i artyści. Niech osoby, które popierają jedną, drugą czy trzecią opcję wiedzą, że są z nami ludzie ze wszystkich stron – powiedział.

Wniosek o odrzucenie projektu ustawy o TK autorstwa PiS bez większości w Sejmie. Projekt trafi do komisji

– Gdzie będzie siedziba TK? Otóż zlikwidowaliśmy zapis przesądzający tę kwestię. (...) Mogę wszakże zapewnić, że nie będzie obwoźnego TK –...

zobacz więcej

„Ustawa naprawcza zamachem na demokrację”

Powodem manifestacji jest projekt ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie zasady orzekania w pełnym składzie sędziowskim oraz wydawanie wyroków większością 2/3 głosów.

Mateusz Kijowski lider KOD krytykuje pomysły PIS: – Atak na Trybunał przybrał w tym tygodniu zupełnie nowe formy. Tzw. ustawa naprawcza jest po prostu zamachem na demokrację. Spowoduje, że trybunał nie będzie mógł wydawać ważnych wyroków.

źródło:
Zobacz więcej