RAPORT

Pogarda

Szwajcaria zablokowała konta powiązane z FIFA. 50 mln franków pochodziło z korupcji?

Światowa federacja piłkarska zmaga się z potężnym kryzysem od połowy 2015 r. (fot. PAP/EPA/WALTER BIERI)
Światowa federacja piłkarska zmaga się z potężnym kryzysem od połowy 2015 r. (fot. PAP/EPA/WALTER BIERI)

Najnowsze

Popularne

Szwajcarskie ministerstwo sprawiedliwości zablokowało – w ramach operacji w sprawie afery korupcyjnej – dużą sumę na kontach bankowych powiązanych z FIFA. Gazeta „Tages Anzeiger” wcześniej informowała, że chodzi o ponad 50 milionów franków szwajcarskich.

Korupcja w FIFA. „To mistrzostwa świata w oszustwach"

Rząd Stanów Zjednoczonych zapowiada dalsza walkę z korupcją w Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej – FIFA. Wczoraj amerykańscy prokuratorzy...

zobacz więcej

– Amerykańskie władze poprosiły o dokumenty powiązane z 50 kontami bankowymi w kilku różnych bankach. Istnieje podejrzenie, że rachunki te były wykorzystywane do przekazywania pieniędzy pochodzących z korupcji – zaznaczył rzecznik ministerstwa Folco Galli.

„Tages Anzeiger” podało wcześniej, że chodzi o kwotę między 50 a 100 milionów franków szwajcarskich. Amerykańskie służby, zwracając się o pomoc prawną do strony szwajcarskiej, poprosiły o informacje o 50 rachunkach w 10 różnych bankach.

Kryzys w FIFA od połowy roku

Światowa federacja piłkarska zmaga się z potężnym kryzysem od połowy obecnego roku, kiedy przed kongresem w Zurychu szwajcarska policja – we współpracy z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości – zatrzymała siedmiu prominentnych działaczy i postawiła im zarzuty korupcyjne.

W dalszym ciągu postępowania wyszło na jaw, że podejrzane są również najważniejsze osoby funkcyjne w FIFA, m.in. prezydent Joseph Blatter, sekretarz generalny Jerome Valcke, a także kierujący Europejską Unią Piłkarską (UEFA) Michel Platini. Cała trójka została w październiku zawieszona na 90 dni przez Komisję Etyki. Zarzuty usłyszało już łącznie 28 osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej