RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Austria: dwóch zatrzymanych w obozie dla uchodźców. „Mogli mieć kontakt z zamachowcami z Paryża”

Migranci zostali zatrzymani przez policję w związku z podejrzeniami o członkostwo w organizacji terrorystycznej (fot. Johannes Simon/Getty Images)
Migranci zostali zatrzymani przez policję w związku z podejrzeniami o członkostwo w organizacji terrorystycznej (fot. Johannes Simon/Getty Images)

Dwóch migrantów z Bliskiego Wschodu zostało w weekend zatrzymanych w obozie dla uchodźców w Salzburgu – poinformowała w środę austriacka prokuratura. Są podejrzewani o członkostwo w organizacji terrorystycznej. Jak podaje BBC, mogli przybyć do Europy razem z zamachowcami, którzy wzięli udział w atakach terrorystycznych w Paryżu 13 listopada.

Francja: zatrzymania w sprawie zamachów w Paryżu. Trzy osoby w rękach policji

Francuska policja zatrzymała we wtorek rano 29-latka, który może mieć związek z listopadowymi zamachami w Paryżu. W ręce funkcjonariuszy wpadły...

zobacz więcej

Według austriackiej „Kronen Zeitung” obaj zatrzymani mają francuskie obywatelstwa. Do Unii Europejskiej mieli jednak przybyć, posługując się syryjskimi paszportami. Prokuratura nie precyzuje, z jakiego kraju przybyli.

„KZ” pisze, że mężczyźni szykowali zamach terrorystyczny. Ta informacja nie została oficjalnie potwierdzona przez władze. – Terroryzm to zbyt mocne określenie – powiedział w Christian Pilnacek, austriacki minister sprawiedliwości.

BBC przypomina, że dwa tygodnie temu w tym samym obozie zatrzymano dwóch innych migrantów, podejrzewanych o związki z Państwem Islamskim.

Krwawe zamachy

W serii zamachów przeprowadzonych w Paryżu 13 listopada, zginęło 130 osób, a ponad 350 zostało rannych. Terroryści, którzy go przeprowadzili, byli związani z organizacją Państwo Islamskie. Wszyscy zginęli w czasie zamachów lub podczas policyjnych operacji. Nadal poszukiwany jest Salah Abdeslam, który należał do komanda zamachowców, ale prawdopodobnie w ostatniej chwili zrezygnował z przeprowadzenia ataku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej