Macierewicz odtajni dokumenty ze zbioru zastrzeżonego IPN. Wraca lista agentów

Szef MON zamierza ujawnić tajne dokumenty (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Minister obrony Antoni Macierewicz zamierza ujawnić tajne dokumenty wojskowych specsłużb PRL. MON tłumaczy, że chodzi o dokumentację dotyczącą osób, które kiedyś współpracowały z tajnymi służbami, a dziś m.in. pełnią funkcje publiczne, czy pracują w mediach.

Antoni Macierewicz stawia na młodych. Dwudziestolatek doradcą szefa MON

Ma 20 lat, studiuje na Uniwersytecie Rutgers w Stanach Zjednoczonych i właśnie został doradcą ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza....

zobacz więcej

Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz wyjaśnia, że taka operacja może się odbyć już na początku przyszłego roku. Misiewicz tłumaczy, że przede wszystkim chodzi o dokumentację dotyczącą osób, które kiedyś współpracowały z tajnymi służbami, a dziś między innymi pełnią funkcje publiczne czy pracują w mediach.

Zarazem, podkreśla rzecznik resortu obrony, odtajnienie dokumentów pozwoli na łatwe zapoznanie się z ich treścią badaczom czy historykom.

Treść dokumentów

Historyk profesor Antoni Dudek uważa, że plan ministra Macierewicza jest dobry, jednak zdaniem naukowca, należy bardzo ostrożnie podchodzić do treści odtajnionych dokumentów.

Zdaniem dyrektora Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN Rafała Leśkiewicza już czas, by po 25 latach od zlikwidowania komunistycznych służb ujawnić wytworzone przez nie dokumenty.

W archiwum IPN jest wciąż około 430 metrów bieżących dokumentów zastrzeżonych. W sumie w archiwum IPN-u przechowywanych jest ponad 90 kilometrów akt.

źródło:
Zobacz więcej