RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Cztery miliardy złotych dla Ukrainy. Polska udzieli kredytu

Najnowsze

Popularne

Polska uruchomi dla Ukrainy linię kredytową wysokości 4 mld zł – oznajmił Petro Poroszenko po rozmowach z Andrzejem Dudą. Prezydent RP ocenił, że nic nie wskazuje, by porozumienia z Mińska zostały zrealizowane na czas, a sankcje nałożone na Rosję powinny być przedłużone.

„Będę zabiegał, by Ukraina była na szczycie NATO w Warszawie”. Duda spotkał się z Poroszenką

zobacz więcej

Ukraiński prezydent poinformował we wtorek, że decyzje o uruchomieniu linii kredytowej zapadły podczas rozmowy szefów banków centralnych Polski i Ukrainy.

– Mogę poinformować, że odbyły się rozmowy prezesów Narodowego Banku Ukrainy Wałerii Hontariewej i NBP Marka Belki o udzieleniu linii kredytowej w formie swapu o wartości 4 mld złotych albo 1 mld euro – powiedział ukraiński prezydent.

Poroszenko podkreślił, że współpracy ekonomicznej obydwu stron będzie sprzyjać to, że od 1 stycznia zacznie obowiązywać umowa o wolnym handlu między Ukrainą a Unią Europejską.

Strategiczny partner Ukrainy

Na wspólnej z polskim prezydentem konferencji w Kijowie Poroszenko powiedział, że „Polska jest oddanym i strategicznym partnerem Ukrainy”.

– Dzisiaj są stworzone wszelkie warunki dla uruchomienia na pełną moc naszych wzajemnych relacji – powiedział Poroszenko. Prezydent Andrzej Duda wskazał natomiast, że ich układanie musi się opierać na prawdzie historycznej, nawet jeżeli ta prawda jest bolesna. Według prezydenta RP krzywdy z XX wieku nie powinny kłaść się cieniem na wzajemnych relacjach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej