Frontex: rekordowa liczba nielegalnych przekroczeń granic UE

W listopadzie nielegalnych przekroczeń zewnętrznych granic UE naliczono 269 tys. (fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)

Unijna agencja ds. granic zewnętrznych Frontex poinformowała we wtorek, że granice UE nielegalnie przekroczyła w ciągu 11 miesięcy tego roku rekordowa liczba ok. 1,55 miliona ludzi.

Fala uchodźców nie jest niespodzianką. Niemiecki rząd zignorował ostrzeżenia Frontexu

Zmasowany napływ nielegalnych imigrantów do Europy nie powinien być niespodzianką dla niemieckiego rządu. Zaskoczeniem dla wszystkich może być co...

zobacz więcej

W listopadzie nielegalnych przekroczeń zewnętrznych granic UE naliczono 269 tys.; w listopadzie 2014 roku były to 283 tys. Liczba migrantów docierających do Grecji wyniosła w listopadzie 108 tys., czyli była o ponad połowę mniejsza niż w październiku. Frontex wiąże ten spadek z pogarszającą się pogodą, utrudniającą przeprawę z Turcji na greckie wyspy, ale nie wyklucza, że pewną rolę odegrały także zaostrzone kontrole graniczne na tzw. trasie przez Bałkany Zachodnie.

Na Bałkanach Zachodnich naliczono w listopadzie 164 tys. nielegalnych przekroczeń zewnętrznych granic UE, a w okresie od stycznia do końca listopada – 667 tys., czyli 22 razy więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku.

W okresie od stycznia do końca listopada br. liczba migrantów docierających na greckie wyspy wyniosła ponad 715 tys., co oznacza, że była 16 razy wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najwięcej przybyło Syryjczyków, a w następnej kolejności Afgańczyków i Irakijczyków.

Listopad był czwartym z kolei miesiącem spadku liczby migrantów zaobserwowanych między Libią a Włochami. Liczba wykrytych przypadków nielegalnego dotarcia tą trasą do UE wyniosła w listopadzie 3,2 tys., co oznacza spadek o dwie trzecie w porównaniu z październikiem. Najwięcej migrantów docierających do Włoch stanowili Erytrejczycy i Nigeryjczycy.

Frontex zwrócił uwagę że wielu z tych migrantów, których policzono w Grecji, po raz drugi wjechało do UE przez Węgry bądź Chorwację.

źródło:

Zobacz więcej