RAPORT

Tusk kontra Tusk

Trybunał Konstytucyjny ważniejszy niż obietnice PiS. Polacy nie tacy pewni co do obniżenia wieku emerytalnego

W weekend przez Warszawę przeszły marsze przeciwników i zwolenników zmian forsowanych przez parię Jarosława Kaczyńskiego (fot. PAP/Rafał Guz/Jacek Turczyk)
W weekend przez Warszawę przeszły marsze przeciwników i zwolenników zmian forsowanych przez parię Jarosława Kaczyńskiego (fot. PAP/Rafał Guz/Jacek Turczyk)

Nie obniżenie wieku emerytalnego, nie 500 zł na dziecko i nie wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej, ale spór wokół Trybunału Konstytucyjnego jest najważniejszy dla Polaków – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Respondenci generalnie chcieliby powrotu do poprzedniego wieku emerytalnego, ale gdy okazuje się, że wiązałoby się to z niższymi świadczeniami, to większość jest przeciwna.

Premier Szydło: jesteśmy zdeterminowani, aby obniżyć wiek emerytalny

Prace nad ustawą emerytalną mają nabrać tempa. – Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest zdeterminowany, żeby obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 60....

zobacz więcej

Powrót do dawnego rozwiązania oznaczałby wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Reforma poprzedniego rządu zakłada pracę do 67 roku życia.

Według sondażu, powrót do poprzedniego wieku emerytalnego popiera 65 proc. Polaków, przeciwko jest 31 proc. Ale na pytanie, czy jesteś za obniżeniem wieku emerytalnego, nawet jeśli świadczenia będą niższe do 30 proc., większość ankietowanych – 57 proc. - odpowiedziała przecząco, na takie rozwiązanie zgadza się 36 proc.

Spór wokół TK porusza Polaków

Badanie pokazuje, że ważniejszą sprawą od wieku emerytalnego jest dla Polaków spór o Trybunał Konstytucyjny. Tłumy obecne podczas obu weekendowych marszów w stolicy nie były przypadkowe – 35 proc. żyje tym konfliktem.

Z kolei dla 32 proc. najważniejszą sprawą jest obniżenie wieku emerytalnego, dla 14 proc. wypłata 500 zł na dziecko, a dla 5 proc. wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej.

IBRiS przeprowadził sondaż telefoniczny na próbie 1100 osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej