RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rymkiewicz z nagrodą im. Tuwima. „Mój mąż przewraca się grobie, podobnie jak sam Julian Tuwim”

Poeta Jarosław Marek Rymkiewicz został uhonorowany nagrodą im. Tuwima (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Jarosław Marek Rymkiewicz został laureatem Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Podczas niedzielnej gali wręczenia nagrody w Teatrze Nowym w Łodzi dwoje z pięciorga członków jej kapituły wyraziło swoje votum separatum wobec werdyktu. Poeta jest znany z politycznych sympatii dla PiS.

Rymkiewicz przegrał z „GW”

Znany poeta Jarosław Marek Rymkiewicz ma przeprosić wydawcę „Gazety Wyborczej” za swe słowa, m.in. że redaktorzy „GW” nienawidzą Polski i...

zobacz więcej

Kapituła – niejednogłośnie – nagrodziła Rymkiewicza za całokształt twórczości datującej się od lat 50. XX wieku. Filolog prof. Leszek Engelking przypomniał, że składa się na nią wiele form, m.in. poezja, eseistyka, przekłady, formy dramatyczne. – Rymkiewicza rozpoznaje się już po pierwszych słowach, tak charakterystyczny jest jego styl pisarski i tok myśli. Rymkiewicz ma swoją wyraźnie rozpoznawalną poetykę, w poezji bliską barokowi – mówił Engelking.

Poeta, znany z politycznych sympatii dla PiS i sporu z „Gazetą Wyborczą”, nie mógł osobiście odebrać nagrody.

Myślę, że mój mąż przewraca się grobie, podobnie jak sam Julian Tuwim

Votum separatum

Votum separatum od tegorocznego werdyktu ogłosiły: przewodnicząca kapituły Kinga Dunin oraz wchodząca w skład tego gremium red. Beata Stasińska. „W sytuacji, gdy w Polsce narastają tendencje nacjonalistyczne i antydemokratyczne, nie możemy się pod tą decyzją podpisać. Literaturę traktujemy poważnie we wszystkich jej wymiarach” – podkreśliły w odczytanym wystąpieniu.

Protest ze sceny wyraziła także wdowa po Zdzisławie Jaskule, zmarłym w tym roku dyrektorze Teatru Nowego, który przyczynił się do reaktywowania Nagrody im. Tuwima. – Jestem przekonana, że gdyby mój mąż żył, ta gala nie byłaby obchodzona w tym miejscu. Myślę, że mój mąż przewraca się grobie, podobnie jak sam Julian Tuwim – dodała.


Nagroda wręczana od trzech lat

Gala była ostatnim wydarzeniem Festiwalu Puls Literatury, organizowanego w Łodzi po raz dziewiąty. Jego nazwa nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi pisma literackiego opozycji demokratycznej „Puls”.

Nawiązująca do przyznawanej niegdyś Nagrody Literackiej Miasta Łodzi, której laureatem był m.in. Julian Tuwim, nagroda w wysokości 50 tys. zł jest wręczana od trzech lat w ramach tego festiwalu. W poprzednich edycjach kapituła, w skład której wchodzą: przewodnicząca Kinga Dunin, filolodzy prof. Tomasz Bocheński i prof. Leszek Engelking, dyrektor Domu Literatury w Łodzi Andrzej Strąk oraz redaktor Beata Stasińska, uhonorowała Magdalenę Tulli i Hannę Krall.

źródło:

Zobacz więcej