RAPORT

Pogarda

Petru do PiS: Wasza ustawa o wypłacie 500 zł na dziecko nie jest w TK zagrożona. O co wam chodzi?

Najnowsze

Popularne

– Przez półtora miesiąca od wyborów parlament nie rozwiązał żadnego problemu obywateli. Trwa natomiast walka o Trybunał Konstytucyjny – mówił w Sejmie przywódca Nowoczesnej. Ryszard Petru nie zgodził się z opinią prezesa Prawa i Sprawiedliwości, że Trybunał mógłby zakwestionować ustawę o wypłacie 500 złotych na dziecko. Powiedział, że uważa to za marnotrawstwo, ale byłoby to rozwiązanie zgodne z konstytucją.

Petru: musimy zatrzymać marsz szaleńców!

– Jesteśmy razem. Gratulujemy Jarosławowi Kaczyńskiemu – powiedział Ryszard Petru (Nowoczesna), komentując wspólną demonstrację partii...

zobacz więcej

Petru podkreślał, że jeden z flagowych projektów PiS, czyli ustawa o wypłacie 500 zł na dziecko nie będzie zagrożona w Trybunale Konstytucyjnym. Podobnie, jego zdaniem, TK nie zakwestionowałby darmowych leków dla seniorów. Ponadto – podkreślał Petru – TK orzekł, że należy podwyższyć kwotę wolną od podatku. – To jest albo walka z wiatrakami albo chodzi wam coś innego. O co wam chodzi? – pytał dodając, że nie na tym miała polegać „dobra zmiana”. – Po co robicie to, co robicie, bo to jest niezgodne z polską racją stanu?

– My jesteśmy w stanie zaproponować Polakom dobrą zmianę i my naprawdę damy radę. Oni rady nie dadzą – oświadczył.

Odpowiadając na pytanie o dalsze działania opozycji, przywódca Nowoczesnej powiedział, że będzie ona wchodzić w koalicje z innymi ugrupowaniami w obronie polskiej racji stanu. – Takie koalicje będziemy tworzyli, gdzie chodzi o najwyższą rację stanu. Jeżeli ten marsz szaleńców będzie dalej trwał, to będziemy nadal współpracowali ze wszystkimi, którzy chcą ten marsz zatrzymać – mówił lider Nowoczesnej.

Petru nie chce, by europarlament dyskutował o TK. „Własne brudy pierzmy w domu”

– Polskie problemy powinniśmy rozwiązywać w Polsce – ocenił lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Odniósł się w ten sposób do doniesień, że ma...

zobacz więcej

Nowoczesna: TK podejmował decyzje korzystne dla obywateli

Rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz nie zgodziła się z twierdzeniami PiS-u, że orzeczenia Trybunału były niekorzystne dla obywateli. Przypomniała, że wiele orzeczeń było korzystnych, jak na przykład obrona świadczeń opiekunów niepełnosprawnych i wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy.

Mówiąc o ewentualnej nowelizacji ustawy o Trybunale, Gasiuk-Pihowicz podkreśliła, że teraz jest czas na wykonanie jego ostatnich orzeczeń. Dodała, że PiS chce obniżyć rangę Trybunału.

Rzeczniczka Nowoczesnej przypomniała, że jej partia proponuje, aby Sejm wybierał sędziów Trybunału większością dwóch trzecich. Chce też poszerzenia grona podmiotów, które mogłyby wskazywać kandydatów na sędziów. Zdaniem Kamil Gasiuk-Pihowicz, po wprowadzeniu takich zmian nie można byłoby mówić, że Trybunał jest uzależniony od jednej partii.

Petru we wtorek w Pałacu Prezydenckim

Petru na koniec konferencji powiedział, że został zaproszony do Pałacu Prezydenckiego. – Jutro o 12 jestem zaproszony, nie wiem w jakiej sprawie – mówił lider Nowoczesnej. Dodał, że we wtorek o godz. 13.30 jest Konwent Seniorów i „spodziewa się wrzutki poselskiej z nową nowelizacją ustawy o Trybunale, która jak to ostatnio przyjęto w parlamencie, ma przejść w ciągu półtora dnia bez jakichkolwiek konsultacji i sprawdzania przez prawników”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej