„Jarosław Kaczyński chce zmienić Polskę na wzór węgierski”. „Der Spiegel” nazywa Szydło i Dudę „marionetkami” prezesa PiS

Zdaniem tygodnika „Der Spiegel”, Jarosław Kaczyński (C) skoryguje dotychczasowy kurs polskiej polityki nastawiony na sojusz z Niemcami (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Jarosław Kaczyński chce zmienić Polskę na wzór węgierski – pisze „Der Spiegel”. Niemiecki tygodnik analizuje wydarzenia na polskiej scenie politycznej i nazywa premier Beatę Szydło i prezydenta Andrzeja Dudę „marionetkami” szefa Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński: Oni nie chcą, by PiS dało 500 zł na dziecko. Nie chcą pozwolić na przebudowę kraju [RELACJA]

W Warszawie zakończył się Marsz Wolności i Solidarności. Demonstracja, organizowana przez PiS, miała przypominać o rocznicy wprowadzenia stanu...

zobacz więcej

„Der Spiegel” twierdzi, że chociaż Jarosław Kaczyński nie pełni żadnych funkcji państwowych, jego pozycja jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Jako pragmatyk – według tygodnika – prezes PiS dobrał sobie do współpracy Szydło i Dudę, którzy unikając radykalnych haseł pozwolili PiS-owi wygrać wybory. Teraz, jak pisze autor artykułu, nie są oni jednak samodzielnymi politykami.

Wszystko tylko nie samodzielny polityk

Tygodnik pisze, że Beata Szydło jako kandydatka numer jeden odniosła zwycięstwo w walce o tekę premiera. Jednak to Kaczyński ustalił skład gabinetu pani premier w czasie jej letniego wypoczynku. Jak czytamy na łamach magazynu, „Szydło obiecała w kampanii wyborczej, że będzie słuchać głosów Polaków. W rzeczywistości słucha tylko jednego głosu - Jarosława Kaczyńskiego", twierdzi „Der Spiegel". Także Duda jest „wszystkim, tylko nie samodzielnym politykiem. Uważa się go za uczynnego pomocnika w realizacji właściwych planów Kaczyńskiego".

Według tygodnika Kaczyński chce zmienić Polskę na wzór węgierski w państwo, które – jak czytamy – „kontroluje i wychowuje”, „nie poddaje się zachodniemu mainstreamowi”, i gdzie nie ma miejsca na społeczeństwo multikulturowe jak w Niemczech czy Francji. Jednak, zdaniem „Spiegla”, Kaczyński „nie posunie się tak daleko jak Orban”, ponieważ nie może „zmienić konstytucji” i ma przeciwko sobie znaczną część polskiego społeczeństwa.

Korekta kursu


Hamburski tygodnik prognozuje, że chociaż prezes PiS nie jest przeciwnikiem Unii Europejskiej, to skoryguje dotychczasowy kurs polskiej polityki nastawiony na sojusz z Niemcami i zachowa dystans wobec Berlina. „Ale raczej nie powróci do polemicznego tonu, na który zdecydował się wobec Niemców dziewięć lat temu” – konkluduje „Der Spiegel”.

źródło:
Zobacz więcej