RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Młodość” Sorrentino najlepszym europejskim filmem roku. Nagroda za montaż dla „Body/Ciało”

Michael Caine I Paolo Sorrentino z Europejskimi Nagrodami Filmowymi za „Młodość” (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

W Berlinie przyznano Europejskie Nagrody Filmowe za rok 2015. Za najlepszy film uznano „Młodość” w reżyserii Włocha Paola Sorrentino. Triumfatorami gali, która odbyła się w Berlinie, było dwoje brytyjskich aktorów – Michael Caine i Charlotte Rampling. Oboje dostali nagrody honorowe i nagrody za najlepsze role – Caine za „Młodość”, a Rampling za „45 lat”. Był też polski akcent – Jacek Drosio dostał nagrodę za montaż „Body/Ciało”.

Małgorzata Szumowska nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej

Małgorzata Szumowska otrzymała nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszy reżyser za film „Body/Ciało”. Listę nominowanych...

zobacz więcej

„Młodość” uhonorowano również nagrodą za najlepszą reżyserię. Wielkie uznanie zdobyła jedna z głównych ról w tym filmie, którą zagrał Michael Caine. Aktor, który odebrał podczas gali także nagrodę honorową powiedział: – Przez 50 lat nie zdobyłem w Europie żadnej nagrody. A dziś wieczorem wygrałem dwie.

W 2013 r. film Sorrentino pt. „Wielkie piękno” zdobył pięć Europejskich Nagród. Film ten otrzymał także Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

„Ida” najlepszym filmem europejskim. Deszcz nagród dla polskiego filmu

zobacz więcej

O nagrodę dla najlepszego filmu konkurowały także: „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej, „Moja matka” Nanniego Morettiego, „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” Roya Anderssona, „The Lobster” Giorgosa Lanthimosa i „Victoria” Sebastiana Schippera.

„Młodość” to gorzki, przepojony melancholią, poemat o przemijaniu, miłości i przyjaźni. Akcja rozgrywa się w szwajcarskim uzdrowisku, gdzie spotykają się dwaj przyjaciele – stary dyrygent i kompozytor Fred Ballinger (Michael Caine) oraz reżyser Micka Boyle’a (Harvey Keitel). Fred wycofał się już z życia zawodowego, a Mick nadal ma apetyt na sukcesy. Dziwna to przyjaźń, bo mówią sobie tylko „o dobrych rzeczach”. Film Sorrentino jest wizualnym majstersztykiem. Pełno w nim odniesień i cytatów do literatury oraz filmów. Jest tu oniryczna atmosfera „Czarodziejskiej góry”, są postaci jak z Pirandella i postmodernistyczna obfitość.

Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej aktorki dostała Charlotte Rampling za rolę w dramacie małżeńskim „45 lat”. Rampling oraz grający razem z nią Tom Courtenay dostali za swoje role w tym filmie Srebrne Niedźwiedzie na Berlinale. Odbierając nagrody brytyjska aktorka, znana m.in. z filmów „Zmierzch bogów”, „Harry Angel”, „Wspomnienia z gwiezdnego pyłu”, powiedziała, że nagrody nigdy nie były tym, za czym podążała, chciała po prostu, by aktorstwo było jej życiem.

Film wyreżyserowany przez Andrew Haigha opowiada o kryzysie małżeństwa z wieloletnim stażem. Geoff dowiaduje się, że w szwajcarskich Alpach odnaleziono ciało jego pierwszej ukochanej, nietknięte przez upływ czasu, bo zamrożone w górskim lodowcu. Ta wiadomość uruchamia falę wspomnień. Dawna miłość sprawia, że pod znakiem zapytania staje 45 lat, które Geoff i Kate ze sobą przeżyli.

„Gołąb usiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” – nie przymykajcie oczu, patrzcie!

Wciągający, mozaikowy film. Jest jednocześnie zabawną, tragiczną, romantyczną i satyryczną opowieścią o codzienności, która nie może unieść się...

zobacz więcej

Szwedzki film Roya Anderssona „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” został uznany za najlepszą europejską komedię. W 20114 r. docenili go jurorzy na w Wenecji i przyznali mu główną nagrodę. To surrealistyczna, mozaikowa opowieść, w której najdziwniejsze wydarzenia sąsiadują z szarą codziennością, humor przeplata się z tragedia. Łącznikiem między historiami są dwaj domokrążni sprzedawcy. Tytuł nawiązuje do ptaków z obrazu Breugla „Myśliwi na śniegu”, które z wysokiego drzewa obserwują świat.

Rosja musi uwolnić Ołeha Sencowa

Podczas ceremonii przyznania nagród niemiecki aktor Daniel Brühl zaapelował do rosyjskich władz, by uwolniły ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa. Sencow został porwany przez Rosjan z domu w Symferopolu na Krymie w maju 2014 r. Oskarżono go o tworzenie antyrosyjskiego podziemia. Był torturowany i bity, w końcu skazano go na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Europejskie Nagrody Filmowe (EFA) przyznano po raz 28. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie filmowe w Europie przyznaje 3,3 tys. członków Europejskiej Akademii Filmowej. Pierwszym jej prezydentem był Ingmar Bergman, obecnie jest nim Wim Wenders. Przewodniczącą zarządu EFA jest Agnieszka Holland.

Laureaci Europejskich Nagród Filmowych:

 • Najlepszy film: „Młodość”, reż. Paolo Sorrentino (prod. Włochy, Francja, Szwajcaria, Wielka Brytania)
 • Najlepsza komedia: „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”, reż. Roy Andersson (Szwecja, Norwegia, Francja, Niemcy)
 • Najlepsza reżyseria: „Młodość”, Paolo Sorrentino (Włochy, Francja, Szwajcaria, Wielka Brytania)
 • Najlepszy scenariusz: „The Lobster”, Yorgos Lanthimos i Efthymis Filippou (Irlandia, Wielka Brytania, Grecja, Francja, Holandia)
 • Najlepszy aktor: Michael Caine, „Młodość”, reż. Paolo Sorrentino
 • Najlepsza aktorka: Charlotte Rampling, „45 lat”, reż. Andrew Haigh
 • Najlepsza animacja: „Song Of The Sea”, reż. Tomm Moore (Irlandia, Belgia, Dania, Francja, Luksemburg)
 • Najlepszy dokument: „Amy”, reż. Asif Kapadia (Wielka Brytania)
 • Nagroda publiczności: „Marshland”, reż. Alberto Rodriguez (Hiszpania)
 • Największe odkrycie (nagroda FIPRESCI – stowarzyszenia krytyków filmowych): „Mustang”, reż. Deniz Gamze Ergüven (Francja/Turcja/Niemcy)

 • Najlepszy film krótkometrażowy: „Picnic”, reż. Jure Pavlović (Chorwacja)
 • Nagroda honorowa: Michael Caine, aktor (Wielka Brytania)
 • Najlepsze zdjęcia (Prix Carlo di Palma): Martin Gschlacht (Austria, „Ich seh Ich seh”)
 • Najlepszy montaż: Jacek Drosio (Polska, „Body/Ciało”)
 • Najlepsza scenografia: Sylvie Olivé (Francja, „Le Tout Nouveau Testament”)
 • Najlepsze kostiumy: Sarah Blenkinsop (Wielka Brytania, „The Lobster”)
 • Najlepsza muzyka: Cat's Eyes (Wielka Brytania, „The Duke of Burgundy”)
 • Najlepszy dźwięk: Vasco Pimentel & Miguel Martins (Portugalia, „Arabian Nights – Vol. I-III”)
 • Najlepsza koprodukcja (Prix Eurimages): Andrea Occhipinti, producent (Włochy)
 • Nagroda za osiągnięcia w kinie światowym: Christoph Waltz, aktor i reżyser (Niemcy/Austria)
 • Nagroda za całokształt twórczości: Charlotte Rampling, aktorka (Wielka Brytania)
 • Nagroda młodych (zwycięzcę spośród trzech nominowanych wybrali widzowie w wieku 12-14 lat): „The Invisible Boy”, reż. Gabriele Salvatores, Włochy

  źródło:
 • Zobacz więcej