RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Na Światowe Dni Młodzieży Kraków wyda ponad 51 mln. Na drugie tyle liczy od rządu. Wyliczenia na blogu prezydenta miasta

Na Światowe Dni Młodzieży Kraków wyda ponad 50 mln zł (fot. Jan Kucharzyk/Getty Images)
Na Światowe Dni Młodzieży Kraków wyda ponad 50 mln zł (fot. Jan Kucharzyk/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ponad 51 mln zł wyda Kraków na przygotowania i organizację Światowych Dni Młodzieży. Poinformował o tym na swoim blogu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Cały przyszłoroczny budżet Krakowa wyniesie prawie 4 mld 300 mln.

Jacek Majchrowski podkreślił, że wydatki miasta związane z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży nigdy nie były tajne, a wstępne koszty były już podawane m.in. podczas specjalnej sesji rady miasta. Zaznaczył, że Kraków nie finansuje niczego ponad to, do czego miasto jest zobligowane ustawami.

Zadania bieżące

„Zadaniem samorządu jest zapewnienie normalnego funkcjonowania miasta, czyli spraw związanych z organizacją ruchu, komunikacją miejską itd, itp. Oznacza to, że będziemy finansować takie same zadania jak zwykle, jedynie biorąc pod uwagę, że przez kilka dni w Krakowie będzie więcej turystów niż zazwyczaj – poinformował prezydent Krakowa na swoim blogu.

„Przyszłoroczny budżet Krakowa wyniesie prawie 4 mld 300 mln zł” – informuje Majchrowski, prosząc, by w perspektywie tej sumy oceniać całość wydatków na ŚDM. Na „tzw. zadania bieżące realizowane ze względu na ŚDM wpisaliśmy w sumie kwotę 28 mln zł” – dodaje. Środki te zostaną wydane na zorganizowanie pierwszej pomocy przedmedycznej (300 tys. zł) i poszerzenie funkcji całodobowego telefonu informacji medycznej (100 tys. zł).

Największe nakłady na transport

Największe wydatki związane są z organizacją ruchu i transportem. Chodzi o organizację parkingów na terenach miejskich (1 mln zł), wzmocnienie komunikacji miejskiej (3,5 mln zł), opracowanie studium polityki transportowej (600 tys. zł) i przygotowanie tymczasowej organizacji ruchu (1,5 mln zł).

Wynajęcie i obsługa toalet, które zostaną rozstawione na terenie miasta, będzie kosztować 3 mln zł.

Na tzw. zadania bieżące przeznaczono kwotę 28 mln zł. Środki te zostaną wydane na zorganizowanie pierwszej pomocy przedmedycznej (300 tys. zł) i poszerzenie funkcji całodobowego telefonu informacji medycznej (100 tys. zł).

Prapremiera hymnu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

W samo południe w Trzech Króli na Rynku Głównym w Krakowie miała miejsce prapremiera hymnu Światowych Dni Młodzieży. 6 stycznia podczas Orszaku...

zobacz więcej

„Ponieważ Kraków chce wykorzystać promocyjną szansę, którą dają Światowe Dni Młodzieży, na wydarzenia kulturalne i nieodpłatne udostępnienie w tym czasie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa planujemy wydać 1 mln 470 tys. zł, a na działania promocyjne i dekorację miasta w sumie 4 mln 130 tys. zł. Wszystkie wymienione powyżej wydatki dają kwotę 15 mln 600 tys.” – podsumowuje Majchrowski.

Ponadto prezydent Krakowa zaproponował zarezerwowanie 5,9 mln zł na remonty ulic w rejonach odbywających się wydarzeń oraz 6,5 mln zł na modernizację szkół, w których nocować będą pielgrzymi. Jak zauważa na blogu, „te dwie ostatnie pozycje będą służyć mieszkańcom także po ŚDM”.

Inwestycje przyspieszone z powodu ŚDM

Majchrowski wylicza także koszt wydatków inwestycyjnych, które nie są realizowane wyłącznie z powodu ŚDM, ale były planowane już wcześniej, a obecnie jedynie przyspieszono ich ukończenie. „Inwestycje wykonane w rejonach, w których będą się odbywały wydarzenia ŚDM poprawią funkcjonalność miasta. Koszt takich właśnie inwestycji, zapisanych w projekcie przyszłorocznego budżetu wynosi w sumie 23 mln 615 tys. zł” – informuje prezydent Krakowa.

Chodzi o rozbudowę monitoringu miejskiego (2,5 mln zł), budowę bezprzewodowej cyfrowej łączności TETRA (350 tys. zł), zakup pojemników na odpady (2 mln zł), budowę przystanku kolejowego Kraków-Sanktuarium (wkład miasta 4,2 mln zł), kładki pieszo-rowerowej łączącej Sanktuarium w Łagiewnikach z Centrum Jana Pawła II (wkład miasta 1mln 869 tys. zł), wreszcie budowę połączenia węzła „Rybitwy” ze strefami „Wieliczka-Niepołomice” (7 mln 330 tys. zł) i rozbudowę ul. Wrobela (5 mln 375 tys. ).

Największe wydatki związane są z organizacją ruchu i transportem. Chodzi o organizację parkingów na terenach miejskich (1 mln zł), wzmocnienie komunikacji miejskiej (3,5 mln zł), opracowanie studium polityki transportowej (600 tys. zł) i przygotowanie tymczasowej organizacji ruchu (1,5 mln zł).

Zegar odmierza czas do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ruszyła rejestracja uczestników

zobacz więcej

Podsumowując, prezydent Jacek Majchrowski informuje, że wydatki na funkcjonowanie Krakowa w okresie Światowych Dni Młodzieży i na inwestycje będą miasto kosztować ponad 51 mln zł.

Szacowano, że koszty będą większe

„Ktoś może zapytać, dlaczego tak mało, skoro wcześniej szacowaliśmy, że koszty będą znacznie większe. Otóż (...) po naszych prośbach o dofinansowanie zadań związanych z ŚDM z budżetu państwa otrzymaliśmy negatywne odpowiedzi od rządu premier Ewy Kopacz. Zadania, które chcieliśmy by zostały dofinansowanie, zostały określone jako zadania „lokalne”, co jest dla mnie kuriozalnym tłumaczeniem, bo w tym wypadku należy brać pod uwagę nie „lokalność”, ale skalę przedsięwzięcia. Odmowa jednak sprawiła, że umieściłem w moim projekcie budżetu na 2016 r. jedynie te wydatki, które uznałem za najbardziej konieczne, resztę skreśliłem i wpisałem na listę rezerwową” – tłumaczy prezydent.

Koszt zadań rezerwowych, nieujętych w przyszłorocznym budżecie, wynosi 59 mln zł. Majchrowski wyjaśnił, że miasto rozważy ich realizację, jeśli rząd Beaty Szydło zgodzi się je współfinansować. „Wysłałem już w tej sprawie pismo do Warszawy, czekamy na odpowiedź z tym większą nadzieją, że nowy wojewoda, wieloletni radny miasta Krakowa Józef Pilch, organizację Światowych Dni Młodzieży wymienia jako jeden z priorytetów swojego urzędowania. Nie mam wątpliwości, że wesprze nasz wniosek w Warszawie” – dodaje Majchrowski.

Strona kościelna m.in. opłaci pielgrzymom bilet komunikacji miejskiej

Prezydent Majchrowski przypomina, że pytań dotyczących kosztów poniesionych przez stronę kościelną nie należy kierować do niego. „Ja jedynie mogę podtrzymać informację o dotychczasowych ustaleniach pomiędzy Komitetem Organizacyjnym ŚDM a miastem – organizator wydarzenia poniesie koszty utrzymania budynków oraz terenów miejskich, z których będzie korzystać podczas ŚDM, ich ewentualną naprawę czy rekultywację. Organizator opłaci także pielgrzymom bilet komunikacji miejskiej – wyjaśnia Majchrowski.

Koszt zadań rezerwowych, nieujętych w przyszłorocznym budżecie, wynosi 59 mln zł. Majchrowski wyjaśnił, że miasto rozważy ich realizację, jeśli rząd Beaty Szydło zgodzi się je współfinansować.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej