100 lat temu urodził się Frank Sinatra. Legenda amerykańskiej muzyki

Frank Sinatra (fot. Getty Images/Newsmakers)

Obdarzony niepowtarzalnym, magicznym głosem. Jeden z najlepszych wokalistów wszech czasów. 100 lat temu, 12 grudnia 1915 roku urodził się Frank Sinatra, legendarny amerykański piosenkarz. Zasłynął takimi przebojami, jak: „Strangers In The Night”, „Can't Take My Eyes Of You, „New York, New York”, „I've Got You Under My Skin” czy „My Way”, które dziś zaliczają się do klasyki.

Gwiazda „Deszczowej piosenki” miałaby 100 lat

Pamiętamy go z głównych ról w „Deszczowej piosence” i „Amerykaninie w Paryżu”. 23 sierpnia 1912 roku urodził się Gene Kelly, jeden z...

zobacz więcej

Frank Sinatra nagrał blisko 60 albumów studyjnych, wydał trzysta singli.

Sinatra był też doskonałym aktorem i laureatem Oscara. Został uznany za symbol amerykańskiego kina lat 50. i 60., obok tak sławnych postaci, jak Cary Grant czy Tony Curtis. Nagrodę Akademii Filmowej zdobył za drugoplanową rolę w produkcji „Stąd do wieczności”.

Frank Sinatra często podkreślał, że zarówno muzyka, jak i słowa, stanowią integralny element piosenek, jednak częściej tekst decyduje o charakterze utworu. – Wielokrotnie zdarzało się że miałem umówioną sesję w studiu nagraniowym, zapoznawałem się z materiałem, a następnie dochodziłem do wniosku, że nie jestem w stanie zaśpiewać piosenki, ponieważ tekst jest po prostu płytki, niefortunnie skonstruowany – mówił piosenkarz.

Występ z Violettą Villas

Sinatra współpracował z radiem i telewizją, w której miał własny program „The Frank Sinatra Show”. Autorska audycja radiowa piosenkarza „Hit Parade” była najpopularniejszym programem w Stanach Zjednoczonych w latach wojny.

W 1952 roku wystąpił w spektaklu teatralnym „Met Danny Wilson”, a pod koniec lat 60. zaśpiewał w duecie z polską piosenkarką Violettą Villas utwór „Strangers in the Night” w Casino de Paris.

Małżeństwa, romanse, porwanie syna

Prowadził barwne życie, związane z licznymi skandalami. Miał cztery żony i wiele romansów. W latach 60. jego syn – Frank Sinatra Junior został porwany. Uwolniono go po wpłaceniu okupu. Od tamtego czasu artysta miał zawsze przy sobie garść dziesięciocentówek, ponieważ porywacze żądali, by dzwonił do nich tylko z budek telefonicznych. Nazwisko Sinatry łączono z amerykańską mafią, choć nie zostało to nigdy udowodnione.

Karierę zakończył w 1995 roku. Zmarł na atak serca, 14 maja 1998 roku w Los Angeles. Miał 82 lata.

źródło:
Zobacz więcej