Sondaż dla TVP: duży wzrost poparcia dla Nowoczesnej. PiS prowadzi, ale nie ma większości

Dwa punkty procentowe traci w porównaniu z listopadem Prawo i Sprawiedliwość w grudniowym sondażu Ipsos dla TVP. Na PiS oddałoby swój głos 33 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu uplasowała się Nowoczesna Ryszarda Petru, która odnotowała wzrost z 10 do 18 proc. Trzecia jest Platforma Obywatelska, która ma o jeden punkt procentowy mniej niż w listopadzie. Zagłosowałoby na nią 17 proc. ankietowanych.

Sondaż: liderem niezmiennie PiS, Nowoczesna zabiera wyborców Platformie. Ma aż 23 proc. poparcia

PiS utrzymuje dużą przewagę nad opozycją. Gdyby wybory odbyły się w minioną niedzielę, na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 35 proc....

zobacz więcej

Ruch Kukiz’15 w porównaniu z listopadem zanotował znaczny spadek z 10 do 6 proc. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższym czasie, przekroczyłby więc pięcioprocentowy próg. Niezmiennym sześcioprocentowym poparciem cieszy się KORWiN.

Zjednoczona Lewica, w skład której wchodzą: SLD, TR, PPS, UP i Zieloni, zyskała dwa punkty procentowe. Popiera ją 6 proc. ankietowanych (poprzednio 4 proc.). Polskie Stronnictwo Ludowe zanotowało spadek o jeden punkt procentowy. Na PSL w grudniu zagłosowałoby 3 proc. pytanych przez Ipsos.

Poparcie dla Partii Razem spadło z kolei z 3 na 2 proc. Na inne niż wymienione ugrupowania zagłosowałby 1 proc. ankietowanych. Niezdecydowanych, którzy wybrali odpowiedź „trudno powiedzieć” jest 8 proc., czyli o 1 punkt procentowy mniej, niż w listopadzie.

PiS traci sejmową większość

Przy takim podziale głosów w Sejmie PiS miałby 207 mandatów, Nowoczesna – 106, Platforma Obywatelska – 100, Kukiz’15 – 31, KORWiN – 15. Pozostałe partie nie miałyby swoich przedstawicieli. Mniejszość niemiecka ma w Sejmie zagwarantowany jeden z mandatów.

Badanie zostało przeprowadzone metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1002 dorosłych Polaków w dniach 10-11 grudnia.

źródło:
Zobacz więcej