RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes Sądu Najwyższego: wyrok TK powinien być niezwłocznie opublikowany

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego po raz pierwszy zabrała głos w sprawie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Małgorzata Gersdorf negatywnie ocenia całą sytuację. – Ten kryzys wykroczył daleko poza interpretację prawną – powiedziała w rozmowie z „Wiadomościami” TVP1. I podkreśliła, że wyrok TK powinien być niezwłocznie opublikowany.

Witek: wyrok Trybunału Konstytucyjnego będzie opublikowany

Elżbieta Witek: Od samego rana w mediach publikowane są kłamstwa, jakoby Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie chciała opublikować wyroku TK. To...

zobacz więcej

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia nie zostanie na razie opublikowany – pismo z taką informacją wysłała do TK szefowa KPRM Beata Kempa. Jak napisała, publikacja została wstrzymana, ponieważ orzeczenie zostało wydane przez 5-osobowy skład sędziowski, a według niej Trybunał powinien był obradować w tzw. składzie pełnym, a więc z udziałem co najmniej 9 sędziów. „Skutkiem tego działania jest, w mojej ocenie, nieważność wyroku” – napisała.

„Ogłaszanie wyroków TK jest obowiązkiem konstytucyjnym i podlega wykonaniu niezwłocznie. Ponawiam zarządzenie o niezwłocznym ogłoszeniu wyroku TK z 3 grudnia” – napisał w odpowiedzi Andrzej Rzepliński, prezes TK. Na zwołanej później konferencji prasowej rzeczniczka rządu Elżbieta Witek zapewniła, że wyrok „będzie drukowany”. Witek i Kempa zarzuciły prezesowi TK wywoływanie zamieszania w mediach.

„Wyrok powinien być niezwłocznie opublikowany”

Prezes Sądu Najwyższego po raz pierwszy zdecydowała się sprawę skomentować dla „Wiadomości” TVP1. – Wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien być niezwłocznie opublikowany – powiedziała i przyznała, że dotąd nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją. Przyznała, że źle ocenia całą sytuację. – Ten kryzys wykroczył daleko poza interpretację prawną – dodała.

źródło:
Zobacz więcej