RAPORT

Pogarda

Rząd pomoże wykupić siedzibę Centrum Badań Kosmicznych PAN. „To wpłynie na rozwój przemysłu kosmicznego”

Rząd pomaga Centrum Badań Kosmicznych (fot. flickr.com/ NASA's Marshall Space Flight Center)
Rząd pomaga Centrum Badań Kosmicznych (fot. flickr.com/ NASA's Marshall Space Flight Center)

Najnowsze

Popularne

5 mln zł wyasygnowała premier Beata Szydło na wykup siedziby Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Informację przekazał resort nauki; wcześniej napisał o sprawie na Twitterze szef resortu, wicepremier Jarosław Gowin.

„Na wniosek ministerstwa nauki 9 grudnia 2015 premier Beata Szydło przekazała środki na wykup nieruchomości przy Bartyckiej. Cieszymy się, że pracownicy CBK będą mieć stałą siedzibę. Ich praca z całą pewnością wpłynie na zwiększenie konkurencyjności polskiego przemysłu kosmicznego i jego dalszy rozwój” – napisał w środę minister nauki i szkolnictwa wyższego Gowin.

Potrzebne pieniądze

Pieniądze mają pomóc w wykupieniu gruntów CBK PAN przy ulicy Bartyckiej. Centrum, podobnie jak sąsiadujące z nim Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN (CAMK PAN), miały stracić swoje grunty w Warszawie po wyrokach sądu. Właściciele ziemi żądali opłat, na które instytutów nie było stać.

Źródło problemów tkwi w latach 70., kiedy powoływano oba instytuty. PAN dostawała wówczas w darze od władz pałace, nieruchomości czy działki. Kwestie własności majątków bywały nieuregulowane. Obecnie dawni właściciele dochodzą w sądach swoich praw do majątków i często te procesy wygrywają.

Fundusze zostaną przekazane CBK PAN tuż po tym, jak wpłyną na rachunek ministerstwa. W tym celu minister finansów, na wniosek ministra nauki i szkolnictwa wyższego, dokona odpowiednich zmian w budżecie - poinformowało w czwartek biuro prasowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Świetna wiadomość

– Dla nas to świetna wiadomość. Problem trwa już od jakiegoś czasu, szukaliśmy środków na jego rozwiązanie. To pozwoli nam spłacić pierwszy dług po wyroku sądowym – powiedział w rozmowie z PAP wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński.

Dodał, że dotychczasowe zobowiązania finansowe Akademia musi spłacić do końca grudnia.

Grunty przy ul. Bartyckiej nr 18 i 18A w Warszawie (gdzie znajdują się CBK i CAMK) są podzielone na kilka działek, biegnących lekko ukośnie w stosunku do ul. Bartyckiej. Działki są naprzemiennie własnością skarbu państwa oraz prywatnych właścicieli, wpisanych do ksiąg wieczystych. Powierzchnia terenu objętego roszczeniami i niezbędnego dla obu instytutów wynosi kilkanaście tys. m kw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej