RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Schetyna: prezydent niestety popełnia delikt konstytucyjny

– Wszystkie działania większości PiS-owskiej, a także prezydenta Andrzeja Dudy wystawiają na szwank dobre imię Polski i polską praworządność – powiedział w czwartek Grzegorz Schetyna na spotkaniu z dziennikarzami. Dodał jedna, że liczny na działania prezydenta, które przerwą obecny kryzys.

„Konstytucja mówi, jakie są uprawnienia prezydenta”; „Trybunałowi wara od ingerowania w wykonywanie prawa"

Sędzia Trybunału Stanu Witold Pahl przyznał, że są zapowiedzi złożenia wniosku o postawienie przed TS prezydenta Andrzeja Dudy. – Nie będę się...

zobacz więcej

Schetyna oskarża Prawo i Sprawiedliwość o wywołanie konfliktu związanego z Trybunałem Konstytucyjnym. – Mówimy o tym z przykrością, ponieważ budowa demokracji parlamentarnej w Polsce, państwa suwerennego i dumnego, państwa rządów prawa trwa od 26 lat. Dzisiaj Polska jest w kryzysie konstytucyjnym – powiedział polityk PO.

Dodał, że wierzy, iż „kryzys zostanie przerwany i nie będzie kontynuowany”. – Ciągle też wierzymy w prezydenta Dudę, że będzie miał refleksję, a także dystans do swojego środowiska politycznego, a także, że będzie wiedział, że to prezydent jest strażnikiem konstytucji, głową państwa i musi prowadzić niezależną od wszystkich partii politycznych politykę – podkreślił Schetyna.

Niewykonane orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Kto i dlaczego to robi?

– Trybunał Konstytucyjny powiedział, że prezydent ma niezwłocznie zaprzysiąc sędziów, a to nie wymaga żadnych zmian w prawie – powiedział portalowi...

zobacz więcej

Delikt konstytucyjny

W środę niekonstytucyjność pięciu zapisów nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS orzekł Trybunał Konstytucyjny. Nie zakwestionował trybu uchwalenia nowelizacji, choć wskazał na naruszenia regulaminu Sejmu. Wcześniej orzekł też konstytucyjność wyboru trzech sędziów z 8 października.

– Nieprzyjęcie ślubowania od trzech prawidłowo wybranych sędziów TK przez poprzedni parlament jest deliktem konstytucyjnym i to niestety nastąpiło w wykonaniu prezydenta Rzeczpospolitej. Nigdy takie obyczaju i takich zaniechań nie było – podsumował Schetyna.

źródło:
Zobacz więcej