RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tylko połowa Polaków uważa spór o TK za istotny. Mają kłopot ze wskazaniem, kto ma rację

Ponad 40 proc. Polaków uważa, że podczas sporu o TK złamano konstytucję (fot. PAP/Paweł Supernak)
Ponad 40 proc. Polaków uważa, że podczas sporu o TK złamano konstytucję (fot. PAP/Paweł Supernak)

Około 50 proc. Polaków twierdzi, że spór o Trybunał Konstytucyjny jest sprawą ważną. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla „Dziennika Gazety Prawnej” przez panel badawczy Ariadna.

Prof. Zoll do trzech nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego: zrezygnujcie!

– Tak po ludzku radziłbym tym trzem prawnikom, z których jeden jest wybitnym filozofem prawa: postąpcie tak, jak powinni w tym momencie postąpić...

zobacz więcej

Autorzy badań dowodzą, że Polacy są podzieleni w ocenie, kto ma rację. 19,6 proc. uważa, że stoi ona po stronie PiS, natomiast 19,9 proc. przyznaje ją poprzedniemu Sejmowi, w którym większość miały PO i PSL. 19,2 proc. ankietowanych jest zdania, że racji nie ma żadna ze stron, a 41,4 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Polaków zapytano również, czy prezydent Andrzej Duda postąpił słusznie, zaprzysięgając do TK sędziów wybranych przez obecny Sejm. 29,4 proc. badanych uważa, że „zdecydowanie nie”, zaś tylko 11,1 proc., że „zdecydowanie tak”. 32,4 proc. nie potrafiło dokonać takiej oceny.

Na pytanie, czy podczas sporu doszło do naruszenia konstytucji, 41,7 proc. odpowiedziało twierdząco, zaś 17,5 proc. uważa, że do tego nie doszło.

Badanie przeprowadzono w dniach 4–8 grudnia na reprezentatywnej próbie 1013 dorosłych Polaków.

źródło:
Zobacz więcej