Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Rząd PiS na razie lekko chaotyczny i pogubiony. Testem będzie obsadzanie spółek Skarbu Państwa”

– Zamiast naprawiania państwa, mamy do czynienia z partyjnymi wojenkami. Gdyby to Kukiz ‘15 był osiem lat w opozycji, przyszedłby z gotowym pakietem reform, ale nie polegających na rozszerzaniu wydatków państwa, tylko na obniżeniu podatków – ocenił w programie „Gość poranka” w TVP Info wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz ’15). Podkreślił, ze wielkim testem dla PiS będzie sposób obsadzania spółek Skarbu Państwa, w których zarządach nie powinni zasiadać politycy.

Szybka nowelizacja budżetu. „Zwiększy deficyt o 3-4 mld zł”

zobacz więcej

Wicemarszałek Sejmu poinformował, że na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu będzie procedowana m.in. poprawka do budżetu na 2015 r. W jego ocenie jest ona niepokojąca, bo „wydaje się, że PiS chce dokonać pewnego triku, polegającego na zwiększeniu tegorocznego deficytu, i tak rekordowego, żeby się zabezpieczyć pod kątem przyszłego roku”.

Przyznał, że porządek obrad Sejmu „rzeczywiście jest czasem zmieniany w ostatniej chwili”. – Wydaje się, że rząd PiS jest na razie lekko chaotyczny i trochę pogubiony jeśli chodzi o procedowanie kolejnych projektów – dodał.

Opozycja u Lisa. „PiS myśli, że 5 mln głosów Polaków to wstęp do magazynu z trotylem”

– Prawo i Sprawiedliwość dąży do totalnej zmiany. Przeorania i wykasowania ostatnich 25 lat z pewnych zdobyczy, które mamy – mówiła w programie...

zobacz więcej

„Niesprawne państwo”

W ocenie Stanisława Tyszki, Polska „jest w tym momencie państwem teoretycznym, czyli państwem bardzo rozbudowanym administracyjnie, ale niesprawnym, które nie potrafi rozwiązywać podstawowych problemów Polaków”. Jak wyjaśnił, wynika to między innymi z „małpiego kopiowania państw zachodnich”.

Tymczasem „zamiast z naprawianiem państwa, mamy do czynienia z partyjnymi wojenkami”. – My się trzymamy od tego daleko, dlatego że Kukiz’15 myśli, jak naprawiać instytucje państwa. Gdyby Kukiz’15 był 8 lat w opozycji, przyszedłby z gotowym pakietem reform, ale nie reform typu 500 zł na dziecko, czy reform polegających na transferach socjalnych, na rozszerzaniu wydatków państwa, ale polegających na obniżeniu podatków, zostawieniu Polakom więcej pieniędzy w kieszeniach – powiedział Tyszka.

teraz odtwarzane
Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka o rządzie PiS

Tyszka: konstytucja musi zostać jak najszybciej zmieniona

– Konstytucja musi zostać jak najszybciej zmieniona. To z niej wynikają obecne problemy – powiedział poseł Stanisław Tyszka z Kukiz'15.

zobacz więcej

Tylko cofanie reform i obsadzanie stanowisk?

Wicemarszałka najbardziej niepokoi to, że „PiS ani razu się nie zająknęło na temat ograniczenia niesłychanie rozbuchanej biurokracji.” – O deregulacji, o uproszczeniu prawa też nie słyszymy. Słyszymy o zwiększaniu wydatków – mówił.

Wyraził obawę, że PiS zamierza jedynie cofnąć pewne reformy wprowadzone w ciągu ostatnich ośmiu lat oraz obsadzić swoimi ludźmi różne instytucje.

– Wielkim testem dla PiS jest to, co się będzie działo w najbliższych tygodniach, czyli obsadzanie spółek Skarbu Państwa. To już się dzieje. Chciałbym się dowiedzieć, zapytać wprost PiS, ile osób będących członkami PiS wejdzie do spółek Skarbu Państwa. Uważam, że na stanowiska zarządcze politycy PiS nie powinni wchodzić – stwierdził Stanisław Tyszka.


Zobacz cały program

źródło:
Zobacz więcej