RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Europosłowie chcą omawiać sytuację Polski. PiS: to histeria

Europejska Partia Ludowa, Socjaliści i Liberałowie chcą, by na najbliższej sesji PE podniesiony został temat sytuacji w Polsce w związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce po objęciu rządów przez PiS – poinformował Parlament Europejski. To histeria – uważa PiS.

Decyzja w tej sprawie ma zapaść w środę na konferencji przewodniczących europarlamentu, czyli spotkaniu przewodniczącego PE, a także szefów grup politycznych.

– Zostaliśmy poinformowani przez szefostwo naszej frakcji, że razem z socjalistami i liberałami chcą zadać Komisji pytanie (w sprawie sytuacji w Polsce – red.). Determinacja władz frakcji jest duża, żeby do takiego pytania i debaty doprowadzić – powiedział w poniedziałek szef delegacji PO w PE Jan Olbrycht. Platforma wraz z PSL należy w europarlamencie do Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

We wtorek m.in. w tej sprawie w PE będzie rozmawiał były szef MSZ Grzegorz Schetyna. W planach ma spotkanie z szefem Europejskiej Partii Ludowej, francuskim europosłem Josephem Daulem oraz przewodniczącym frakcji EPL niemieckim deputowanym Manfredem Weberem. – To będzie rozmowa o sytuacji międzynarodowej, sytuacji w Europie, a także o tym, co dzieje się w Polsce – powiedział współpracownik Schetyny Piotr Borys.


„To ważna i niezwykła chwila”. Prezydent powierzył Beacie Szydło misję tworzenia rządu

Pytanie nie zostało jeszcze sformułowane

Pytanie, jakie ma być zadane Komisji Europejskiej, nie zostało jeszcze sformułowane, ale według informacji Polskiej Agencji Prasowej, ma być powiązane z sytuacją mającą miejsce wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Odpowiadać na nie podczas sesji w Strasburgu będzie prawdopodobnie unijna komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova.

– Z mojej rozmowy z szefem frakcji wynika, że doniesienia prasowe dotyczące Polski, jeśli chodzi o sprawę Trybunału Konstytucyjnego spowodowały bardzo duże zaniepokojenie – podkreślił Olbrycht.

Jeśli konferencja przewodniczących tak zdecyduje, odbędzie się również debata w tej sprawie. Rozmówcy przekonują, że to praktycznie przesądzone, bo liberałowie, chadecy i socjaliści mają zdecydowaną większość w europarlamencie. We wtorek sprawa ma być omawiana na grupie roboczej EPL, która zajmuje się m.in. prawami człowieka.

„To jest niezrozumiała histeria”

– To jest niezrozumiała histeria. Nic w Polsce nie dzieje się takiego, czym Parlament miałby się w sposób szczególny zajmować – powiedział europoseł PiS Tomasz Poręba.

Jak podkreślił, gdyby doszło do debaty, europosłowie PiS będą przedstawiać argumenty na dowód tego, że Polska jest państwem prawa i nie ma żadnych powodów do niepokoju o nasz kraj w Europie. – To jest histeria wywoływana przez środowiska liberalne, które po prostu nowy polski rząd uwiera – ocenił Poręba.


Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok: trzech sędziów powołano zgodnie z konstytucją, dwóch – niezgodnie

Podobne inicjatywy były już podejmowane

Parlament Europejski podejmował już wcześniej takie inicjatywy m.in. w sprawie sytuacji na Węgrzech. Europosłowie debatowali o zmianach, w tym konstytucyjnych, jakie przeprowadzał w tym kraju premier Viktor Orban. Najbliższa sesja plenarna rozpoczyna się 14 grudnia w Strasburgu.

25 listopada Sejm nowej kadencji, głosami PiS i Kukiz'15 uznał, że październikowy wybór pięciu sędziów TK nie miał mocy prawnej. 2 grudnia Sejm, przy sprzeciwie PO, Nowoczesnej i PSL, wybrał na sędziów Trybunału pięć osób, których kandydatury zgłosił PiS.

Prezydent odebrał przysięgę od czwórki z nich. TK uznał w ostatni czwartek, że wybór trójki sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji był konstytucyjny, a dwójki – nie. Konflikt w tej sprawie szeroko opisywały zachodnie media.


Prezydent Duda odebrał w nocy ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego

źródło:

Zobacz więcej