Konstrukcja jak miasto w pigułce. Kraków wybrał najpiękniejsze szopki [GALERIA]

Aż 187 twórców wzięło w tym roku udział w Konkursie Szopek Krakowskich. Jurorzy mieli duży problem, bo konstrukcje zachwycały bogactwem i precyzją. Nagroda Grand Prix 73. konkursu trafiła do Leszka Zarzyckiego.

Najwyższą krakowską szopkę zobaczą miliony. Będzie wystawiona w słynnej katedrze Notre-Dame

Nawet 2 mln turystów zobaczy najwyższą w historii szopkę krakowską podczas jej ekspozycji w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Ponad 5-metrowe dzieło,...

zobacz więcej

Kultywowaniem tradycji szopek krakowskich zajmuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. – Frekwencja w tegorocznym konkursie świadczy o tym, że „szopki rządzą w Krakowie” – mówił dyrektor tej placówki Michał Niezabitowski. – Szopka krakowska to nie tylko strojny pałacyk, który przenosi nas w czarujący świat wyobraźni, to także złota synteza legend krakowskich. Konkurs z kolei to jedno z najważniejszych wydarzeń, które określa tożsamość naszego miasta – zaznaczył.

Duże, średnie i najmniejsze

W tym roku jurorzy przyznali nagrodę Grand Prix dla szopki, która wyróżniała się wyjątkowymi walorami artystycznymi. Otrzymał ją Leszek Zarzycki, którego budowle od ponad 20 lat zdobywają uznanie jurorów. Artysta ma na swoim koncie 14 nagród głównych.

Leszek Zarzycki tworzył zwycięską szopkę 1,5 roku. Konstrukcja ma 16 wieżyczek i 21 postaci. Jej wysokość to 190 cm.

W najbardziej prestiżowej kategorii szopek dużych wygrali ex aequo Maciej Moszew i Zbigniew Zyman. Ten pierwszy w tym roku świętuje 55-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji otrzymał również Nagrodę Specjalną im. Jerzego Dobrzyckiego.

W kategorii szopek średnich zwyciężył Stanisław Malik, szopek małych – Kazimierz Stopiński, a miniaturowych - Wiesław Barczewski. Nagrody i wyróżnienia otrzymały też dzieci i młodzież.

Hit tegorocznych świąt – wstaw się do szopki. „To wspaniały pomysł na prezent”

W znanych pracowniach szopkarskich w Neapolu można przed świętami kupić nie tylko figurki popularnych osobistości, ale również zamówić podobiznę...

zobacz więcej

Wystawa pokonkursowa prezentująca tegoroczne konstrukcje czynna będzie od poniedziałku do 28 lutego.

Zgłoszone do konkursu szopki są wykonane tradycyjnie z kartonu, papieru, drewnianych listewek i kolorowej folii aluminiowej. Jedne z nich są przebogate i zachwycają bogactwem szczegółów, inne są proste, ascetyczne.

Szopki inne niż wszystkie

Krakowska szopka znacznie różni się od znanych na świcie „betlejemek”. Musi być budowlą wieżową i zawierać charakterystyczne dla architektury Krakowa detale. Najczęściej szopki są budowane na wzór kościołów. Szopkarze chętnie odtwarzają fronton Bazyliki Mariackiej oraz wieże i kopuły katedry na Wawelu. Oprócz Świętej Rodziny tradycyjnymi bohaterami krakowskich szopek są: Lajkonik, Smok Wawelski, hejnalista, krakowiacy.

Jeden z dwóch zwycięzców w kategorii szopek dużych Maciej Moszew (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Szopkarze chcą być na czasie. Figurki smoka wawelskiego podpisują „smog”.

Niezła szopka w Brukseli

Święta w polskim wydaniu zawitają do Brukseli. 12 bożonarodzeniowych szopek krakowskich i ponad pięciometrowe drzewko z Małopolski udekorowane...

zobacz więcej

Tradycja szopki krakowskiej wywodzi się z jasełek, które organizowano w okresie Bożego Narodzenia w kościołach. Najstarsze figurki jasełkowe przechowywane w Krakowie pochodzą z XIV w. i znajdują się w kościele św. Andrzeja. Do końca XIX wieku wyrobem szopek zajmowali się murarze z krakowskich przedmieść. W czasie świąt chodzili oni z szopkami po domach.

Krakowska tradycja

Konkurs Najpiękniejszych Szopek organizowany jest od 1937 roku. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób. Po przerwie, spowodowanej wybuchem wojny, konkurs wznowiono w 1945 roku, kiedy na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze. Od tej pory konkursy są organizowane nieprzerwanie co roku, w pierwszy czwartek grudnia. Wyniki ogłaszane są w następującą po czwartku niedzielę.

Organizatorem konkursu jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Część szopek muzeum zakupuje do swojej kolekcji. Najstarsza w zbiorach jest szopka Michała Ezenekiera z ok. 1900 r.

Dziecięce szopki wyglądają bardzo profesjonalnie (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

źródło:

Zobacz więcej